Випадок з практики. Про розповсюджений тип запаморочення.

 

 Випадок з практики.  Про  розповсюджений тип запаморочення. 

 

Останнім  часом цей тип запаморочення трапляється частіше й частіше й звісно на то є цілком очевидні причини. На жаль ,  діагностика його  все ще часто є помилковою й взагалі традиційно  всі  запаморочення вважаються наслідком ураження  судин або  остеохондрозу,  проте це  рідко коли   є так. Кому  цікаво,  у мене є оглядовий допис про запаморочення за посиланням https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/139356311013878.

 

Але досить ліричних  відступів,  нумо розбирати сьогоднішній випадок.  

Отже, пацієнт Б, 27  років  , нещодавно  звернувся за моєю допомогою  з єдиною скаргою- запамороченням.  Запаморочення  було  вибірковим: воно  спостерігалось  майже виключно  у людних  місіях та супроводжувалось  страхом,  що  «ось-ось зараз  знепритомнію».  Проте  ніхто  з оточуючих  об’єктивно не помічав  бодай незначної  хиткості у пацієнта .  сам   він  ще описував запаморочення,  «неначе  йду по хвилях». 

Ось таку дивну розповідь я почув. 

 

Що я з’ясував?

 Дивні відчуття з’явились  близько року тому , восени.  Сам  він  пов’язав початком  запаморочення з якимись переживаннями.  З початком війни  запаморочення посилилось й він  вирішив звернутись  до  невролога , він  пройшов низку обстежень ,  проте призначене лікування  покращення не принесло.  І наступним лікарем став я.  

 

Загальна історія нічим не прикметна,  здорова молода людина,  та й годі.  Ні на що серйозне не хворіє та не  хворів, сімейна історія  без  особливостей.  На даний час навчається.   

 

Огляд  виявив наступне.  Апетит  знижений.  Сон напрочуд добрий, аж  занадто-  спить 10 годин й не висапається.   Дослідження емоційного  стану виявило наявність  помірного депресивного розладу.  

 

При  детальному вивченні координації рухів виявлене незначне  ,  але  як на мене,  досить показове відхилення-  коли він стояв із розплющеними очима,  все  було  добре,  коли ж  їх заплющував- починало  помітно  хитати,  хоча й без падіння. 

 

В наданих мені результатах  аналізів ( загальні + біохімія),а а також  дослідженні судин та серця прикметним було хіба що підвищення у крові рівня тригліцеридів- такий тип  жирів, що  потрапляє  в крові переважно  з їжею. Проте ознак атеросклерозу у судинах  виявлено  не було, тому  це  не може мати  жодного  відношення до запаморочення. 

 

Про  що  думати?

Враховуючи  майже нормальні дані огляду  та відсутність значущих відхилень  у аналізах перше ,  що спадає  на думку- це так зване  тривожне запаморочення . Адже  у пацієнта була діагностовано депресія ,а вона завжди включає  в себе в тій чи іншій мірі підвищену тривогу.  Тільки єдиним проявом її  було  запаморочення.  Адже зверніть увагу.  Запаморочення посилювалось  в незнайомій обстановці , поза домівкою,  у людних місцях , тоді ж , коли зазвичай у будь-якої людини зростає  й рівень тривоги. 

 

Що далі?

Виходячи з вищевказаного  було  вирішено спільно з пацієнтом спробувати короткий курс протитривожних  препаратів ( адже  багато  хто  просто  боїться антидепресантів, які  теж  мають істотний протитривожний ефект)  та дослідити функцію щитоподібної залози,  адже потенційно  вона теж  може стати причиною підвищеної тривожності   . Результат не  примусив себе чекати, адже  ці перепрати діють майже одразу. Запаморочення майже минуло! А дані аналізів  виявились нормальними. 

 

Але на цьому історія не завершилась. Такі  препарати приймати довго  не можна через  ризик  залежності.  На жаль  , після їх відміни запаморочення повернулось, тому  на наступному огляді я призначив антидепресант.  Пацієнт став  почувати себе цілком здоровим! Але! Дослухайтесь  до порад  лікаря. Якщо він  каже приймати такі ліки  кілька місяців -  так й варто робити. Якщо  не  хочете погіршення.  

 

Й наостанок,  кому цікаво,  у мене є  цілий допис, присвячений цьому типу запаморочення за посиланням https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/389323029350537

 

Будьте здорові та бережіть себе!

 

P.S. Між іншим, це аж ніяк не якийсь там рідкісний тип запаморочення.  Типовим прикладом  є, наприклад,  запаморочення при  боязні висоти .  Ну й кому цікаво , на цю тему існує  чудовий фільм А. Хічкока «Запаморочення».