Про тютюнопаління та пристрої для цього.

Про тютюнопаління та пристрої для цього. 

Написати цей пост мене підштовхнуло (в чергове) побачене під час сьогоднішнього шопінгу в «Голлівуді». Що я маю на увазі, запитає читач? Бутік з нині такими популярними електронними пристроями для паління, який розташований прямісінько посеред центрального проходу, оминути чи не помітити котрий просто неможливо. Мене завжди це обурює, коли я бачу відкриту неприховану рекламу паління. Так, паління, адже паління електронних цигарок, вейпів - це те саме паління, з виникненням такого самого звикання. Цивілізовані країни прийшли до цього раніше та прирівняли ці пристрої до звичайних цигарок з відповідними суворими обмеженнями щодо просування їх продажів. В нашій же країні все ще існують шпаринки в законодавстві, завдяки яким ці пристрої продаються у звичайному форматі, не підпадаючи під законні обмеження. Це вчорашній день! Більше того, навколо цих пристроїв створена потужна інформаційна аура про їхню начебто більшу безпечність та меншу шкідливість. Якщо тих, хто палить вейп (а їх серед курців відносно невеликий відсоток), переважно вважають свого роду фріками, то палити електронні цигарки - це «круто», «престижно» й безпечно».
Зробимо деякий відступ та глянемо, хто сам є бенефіціаром цих виробників, зокрема найбільш популярних в Україні Айкосу та Гло? Так, всі ті самі старі, давно відомі тютюнові гіганти, Pillip Morris та British American Tobacco ! Вони, враховуючи вагоме скорочення кількості курців через політику держави, обрали нову стратегію просування своїх продуктів на ринку, яка через вади в законодавстві дозволила обійти законодавчі обмеження для поширення та продажу традиційних цигарок. Особливо це торкнулось частини населення, у якої не повністю сформовані життєві погляди та є брак життєвого досвіду, тобто молоді.
Власне, навіщо я тут «розпинаюсь», можливо нові пристрої дійсно безпечні, не викликають залежність та таке інше [❓]
По-перше, всі вони містять тютюн, який викликає залежність.
По-друге, вейпи взагалі деколи викликають дуууже серйозні, навіть смертельні ускладнення з необоротним ушкодженням легенів.
По-третє, вони все ще мало вивчені, відповідно віддалені наслідки паління таких пристроїв невідомі. Хм, скаже читач, з чого це випливає? А ось з чого, Тютюн відомий у світі з часів відкриття Америки Колумбом (15 сторіччя), проте лише наприкінці 19ст став доведеним факт істотно підвищеного ризику захворіти на рак легенів через паління. Сьогоднішня статистика це підтверджує, адже 90% таких хворих палили в минулому чи палять. Між іншим, ризик захворіти на рак легенів зберігається протягом багатьох років після кидання палити й зрівнюється з ризиком некурців лише через 20-25 років.
Що ж взагалі не так з палінням, окрім звісно фінансових витрат на цигарки/пристрої для паління [❓]
[▪️] істотно підвищений ризик злоякісних новоутворень, передусім раку легенів. Між іншим, він виявляється вкрай погано в силу особливостей самого захворювання і його прояви виникають вже тоді, коли пухлина досягла великих розмірів та навіть пустила метастази в інші органи. Через це у розвинених країнах (США зокрема) існує профілактичний огляд курців, який полягає у знімках легенів щороку, але не просто флюорографії, а у проведенні скринінгової комп'ютерної томографії легенів, про яку у нас лише чули.
[▪️] В рази підвищений ризик судинних ускладнень, які спричиняє прискорений розвиток атеросклерозу через порушення холестеринового обміну (більше детально про холестерин у моєму дописі [👉] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/162513768698132). Він в подальшому викликає звуження та тромбоз (перекриття) життєво важливих судин, що має такі наслідки як інсульт (судин мозку), інфаркт (судин серця), стенокардія.
Проблема існує ще й в тому, що тютюнові корпорації мають досить вагомі фінансові важелі для просування свої інтересів. Вони точно не зацікавлені в проведенні масових, тривалих, статистично достовірних дослідженнях, які б виявили справжні наслідки використання сучасних пристроїв для паління.
Сподіваюсь, наша країна стане більш цивілізованою в цьому плані та законодавчо прирівняє пристрої для паління до звичайних цигарок.
Будьте здорові та бережіть себе!