Про тривогу як часту причину запаморочення

Про тривогу як часту причину запаморочення 



Продовжуючи тему панічних атак з минулого випадку з практики. Отже, Якщо панічний розлад це тривога, сконцентрована у малому проміжку часу, то інші тривожні розлади (генералізований, фобічний й т.д) це шар тривоги, розподілений більш менш рівномірно у часі протягом дня.
Тепер ближче до теми. Як вже відомо читачу (а кому не відомо, раджу прочитати мій допис про поняття та види запаморочення [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/139356311013878 та про тривогу [➡️] https://www.facebook.com/112372547045588/posts/123865942562915/?d=n ), тривога теж може бути причиною запаморочення. Наскільки це поширене явище, запитає читач? Виявляється, що дуже. Левова частка пацієнтів зі скаргами на запаморочення страждають не від «звужених судин» чи «остеохондрозу», а саме від тривожного запаморочення, адже група тривожних розладів сягає 10% поширеності серед всього населення й не менше 20 % серед відвідувачів медичних закладів.
Що йому притаманне [❓]
[▪️] пацієнтові його завжди важко описати, адже це дуже дивне відчуття.
[▪️] Воно не є обертальним, як на каруселі, на відміну від позиційного та інших системних типів.
[▪️] Більшість пацієнтів користується такими словами, як дурнота, легке похитування (проте його ніхто окрім пацієнта не помічає), часто посилюється поза помешканням пацієнта. Також пацієнти погоджуються, що воно схоже на якусь легкість в голові, інколи туман в голові (так, сумнозвісний туман в голові після ковіду ймовірно з цієї ж опери).
[▪️] Часто у таких пацієнтів супутнім розладом є депресія з так чи інакше присутніми порушеннями настрою, сну та апетиту.
[▪️] Нерідко запаморочення посилюється при вживанні кави, навіть однієї чашки, та полегшується від невеликої кількості алкоголю.
[▪️] В діагностичні критерії генералізованого тривожного розладу одним з критеріїв є відчуття дереалізації (відчуття зміненості оточуючого світу, прострації тощо)
Приклади [❓]
Наведу декілька. Багато з нас бояться висоти. Це має правильну назву - акрофобія, тобто ситуативний тривожний розлад, який специфічно проявляється лише при знаходженні на даху будинку тощо. Згадайте, що відчували в цей момент? Так, саме дурноту, запаморочення, називайте як завгодно. Або ж боязнь замкненого простору (клаустрофобія), яка часто трапляється у тих, хто, наприклад проходить МРТ (томографію). Поруч з серцебиттям, нестачею повітря такі пацієнти часто відчувають й запаморочення.
Який же механізм розвитку такого запаморочення [❓]
Невідомо, проте припускається, що тривога породжує підсвідоме (рефлекторне) пришвидшене дихання, яке своєю чергою призводить до зменшення концентрації вуглекислого газу в крові. А це у свою чергу (давно відомо) чітко супроводжується відчуттям саме тієї дурноти чи запаморочення. В цьому можна легко переконатись, якщо спробувати протягом хвилини швидко подихати на повні груди.
Звісно, розібратись у причинах запаморочення самотужки навряд чи варто, адже, повторюсь, поняття запаморочення - поняття багатогранне та досить заплутане, отже краще довірити своє здоров'я фахівцю!
Будьте здорові та бережіть себе!