Випадок з практики. Аліса в країні див.

Випадок з практики. Аліса в країні див. 



Мабуть не знайдеться людини, яка б не була знайома з цим незвичайним твором.
Декому він подобається, декому ні, проте авторський підхід є дійсно оригінальний. Але мало хто знає, що він навіяний … але про це далі.
Отже, до мене зателефонувала мама хлопчика й наполегливо просила проконсультувати її сина. Зауважу, що я все ж займаюсь дорослими, проте в певних випадках консультую й дітей, тому я у неї поцікавився, що трапилось та у чому полягає проблема. З’ясувалось, що хлопчик у вже досить притомному віці (9 років), коли я берусь консультувати, й турбують його «якісь галюцинації». На мої заперечення, що проблема, мабуть, нетривіальна (у дітей такого віку рідко коли бувають галюцинації) й взагалі психіатрична й варто звернутись до відповідного дитячого фахівця, проте вона наполягала саме на моїй консультації й, між іншим, в короткій розповіді згадала про автоімунний енцефаліт (рідкісне захворювання), який у нього підозрювали, й зрештою я погодився.
В кабінет зайшло звичайне хлоп’я, з вигляду абсолютно здорове, у супроводі мами. Його нічого не турбувало, проте розповів, що інколи він бачить предмети маленькими. Як це? - питаю. Тут вже почала розповідати мама, а малий лише кивав та деколи доповнював.
З’ясувалось, що проблема існує близько року. Одного разу він сказав мамі, що у неї маленька голова. Це «видіння» тривало близько 5 хвилин та минуло само. З часом хлопчик почав періодично скаржитись на подібні видіння, які траплялись з будь-якими предметами, що його оточували в то й момент, що у нього оточуючі предмети здавались йому маленькими. Одного разу він навіть ледь не потрапив під машину, адже через таке викривлення зору машина йому здалась маленькою й він невірно оцінив відстань до неї! Звісно, що це налякало батьків й вони звернулись по допомогу до лікарів й хлопчик з мамою був госпіталізований до лікарні на обстеження. Востаннє видіння було за 2 тижні до мого огляду. Проте цього разу лампочка почала здаватись йому великою, але на цьому не завершилось. Через кількадесят хвилин вона повернулась до звичних розмірів, проте далі почала сильно боліти голова та малого навіть знудило.
При з’ясовуванні медичної історії виявилось - (майже) нічого прикметного. При з’ясуванні сімейної медичної (так званого сімейного анамнезу) історії мама вказала, що у неї з молодості турбують сильні головні болі в скроні. Успішність в школі у хлопця - 11-12 балів. Неврологічний огляд нічого не виявив. З наданих досліджень, які були проведені у відділенні. Загальний аналіз крові, сечі, електроліти (солі) крові, біохімія - все норма. Виконане ЕЕГ (електроенцефалографія - дослідження на предмет наявності епілепсії) - норма.
МРТ головного мозку [🧠] (знімок, томографія) - норма (варто зауважити, що потужність того апарату низька).
Навіть зробили спинномозкову пункцію та виконали її аналіз на різноманітні віруси (а чи не інфекція бува нервової системи?) – теж все норма. Огляд окуліста (навіть двох) - короткозорість на одне око.
Про що можна думати [❓]
Колеги висловили припущення, що то автоімунний енцефаліт, проте все ж я цю версію відкинув, адже МРТ було зовсім нормальним, та й той енцефаліт є переважно відповіддю імунної системи організму на якесь онкологічне захворювання, а як пам’ятає читач, хлопець був до цього абсолютно здоровим й виглядав так само, аналізи всі в нормі.
Отже, ми наближаємось до розв’язки. Повертаючись до оповідання «Аліса в країні див» варто зауважити, що підходи його автора Люїса Керрола дуже ймовірно навіяні саме хворобою, яку він використав у якості художнього прийому. Пам’ятаєте, як Аліса з’ївши пиріжок, ставала великою, а все навкруги маленьким? Так ось багато моїх колег вважають, що автор страждав... на рідкісний вид мігрені. А ці видіння та викривлення розмірів (мікро - та макропсії) не що інше, як мігренозна аура! Отже, на мою думку у пацієнта саме рідкісний тип мігрені з аурою «Аліси в країні див».
Продовження.
Власне моя порада - приймати ліки від болю на основі ібупрофену, який виявився ефективним, та почати вести щоденник болю. Адже, у разі частих нападів додатково рекомендують ліки для попередження нападів болю. На додаток я порадив для переконливості повторити знімок головного мозку з контрастуванням, проте на даний час пацієнт його не пройшов, але й напади не стали частішими.
Будьте здорові та бережіть себе!