Випадок з практики. Панічні атаки

Випадок з практики. Панічні атаки 



Час прочитання 4 хвилини [⏱]
Напади бувають різні. Напади серцебиття, напади епілепсії, слабкості в м'язах (періодичний параліч), напади запаморочення. Проте буває й ще один вид нападів, такі напади, котрі можуть імітувати будь-які вже перелічені вище. Тоді розібратись, яка ж природа нападу буває вкрай важко.
Отже, пацієнтка Н. 33 років, вперше звернулась до мене трохи більше року тому через поганий настрій, часту плаксивість, періодично страх збожеволіти, заніміння губи останнім часом. Втрата ваги становила 3 кг за останніх 2 тижні. Також спостерігався вкрай поверхневий сон та поганий апетит.
З історії проблеми випливало, що їй стало зле під час занять спортом, виникло серцебиття, страх померти, запаморочення. Звісно про продовження тренування й мови не йшло. Наступного дня пацієнтка пішла по лікарях, на щастя сама вона мала серед медпрацівників багато знайомих. Відповідно їй виконали мислимі й немислимі обстеження серця, різноманітні аналізи, проте - жодних істотних відхилень.
Було призначено заспокійливі (звісно на травах, адже пити всіляку хімію це моветон), проте їй стало лише гірше.
При з'ясовуванні медичної історії виявилось, що близько 10 років тому епізод поганого настрою вже спостерігався, проте швидко минув після лікування у невролога (подробиць лікування з'ясувати не вдалось). З загальної медичної історії випливало, що пацієнтка мала аномалію ритму, коли можливі напади серцебиття (для фахівців - WPW). Короткозорість була ще одним й останнім відхиленням у її здоров'ї. Шкідливі звички відсутні, після алкоголю стан трішки покращувався. Спадковість не обтяжена. Соціальний статус - представниця творчої професії.
Неврологічний огляд нічого не виявив. Прицільна перевірка координації теж дала абсолютно нормальні результати. Оцінка емоційної сфери продемонструвала високий рівень тривоги та помірний - депресії.
Отже, будемо розбиратись. Дослідження серця (Холтер ЕКГ) виявили аномалію провідності, яка може давати серцебиття. Робота щитоподібної залози згідно з аналізами - норма. УЗД серця норма. Загальний аналіз крові, біохімія теж без особливостей.
Про що можна думати [❓]
Досить очевидним є наявність у пацієнтки депресії. Проте що то за напади страху та серцебиття? Чи можуть вони бути наслідком порушення серцевого ритму? Можуть, проте все ж ані добове дослідження серця (холтер ЕКГ), ані детальне її опитування не зафіксували порушення ритму чи згадки про дійсно істотно підвищену частоту пульсу.
Епілепсія? Але пацієнтка не втрачала контролю над власним тілом та й тривалість її нападів була десятки хвилин, що нехарактерно для епілепсії. Періодичний параліч? Але під час нападу вона не була паралізованою й не відчувала слабкості в кінцівках, навпаки з її слів була неспокійною, не могла всидіти на одному місці. Запаморочення? Якщо так, то якого походження ? (детальніше про запаморочення та причини в моєму дописі за посиланням [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/139356311013878 ). Ні тест на позиційне запаморочення, ні інші розлади координації не були виявлені під час огляду. Отже, залишається думати про тривожне запаморочення в рамках панічного нападу (атаки).
Лікування. [💊]
Призначив відповідне лікування (з групи антидепресантів та проти тривожних) та дав поради, як себе поводити, аби не допускати нападів паніки та зменшити тривожність.
Проте шлях до одужання виявився не таким простим, адже початкові дози препарату виявилось недостатніми для гарного самопочуття. До того, проти тривожний препарат не зовсім добре переносився, через що його прийом довелось припинити.
Але крок за кроком самопочуття пацієнтки почало покращуватись, але довелось збільшити дозу антидепресанту, (проте його вона переносила добре.)
Продовження.
За кілька місяців (так, не швидко) стан повернувся до зовсім нормального, пацієнтка навіть встигла перехворіти на коронавірус, проте ніякого міфічного постковідного синдрому не розвинулось. Вона продовжила приймати призначені ліки, з часом їх дозу я рекомендував зменшити, проте це не призвело до погіршення її самопочуття.
Вона трішки відновила вагу, сон її повністю відновився, а панічні атаки (а саме так правильно називаються її напади страху) забулись як страшний сон, а життєрадісність та посмішка знову засяяли на її обличчі!
Замість епілогу.
Панічний розлад не є рідкісним захворюванням! Нерідко він супроводжує (чи супроводжується) депресією, яка виявляється лише під час огляду та спеціального тестування. Вкрай важливо правильно розпізнати розлад, тільки тоді лікування буде результативним, Ну а про те, як боротись з панічними атаками [➡] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/226717428944432 та про розлади настрою можна почитати у моїх дописах за посиланнями [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/147091943573648
P.S. Ще один важливий нюанс - під час панічних атак (нападів) часто спостерігається підвищений артеріальний тиск, інколи досить суттєво, що нерідко збиває з пантелику колег та призводить до встановлення пацієнтові діагнозу гіпертонії й призначення непотрібних ліків від тиску.
Будьте здорові та бережіть себе!