❗️Випадок з практики. Томографія і … томографія.

❗️Випадок з практики.  Томографія і …  томографія. 

Пацієнтка М. 39 років, головний біль, зліва, начебто  нічого  прикметного  з медичної  точки зору.   При  детальному розпитування з’ясовується, що  болить виключно лоб  зліва, при  чому постійно  і досить виражено,  що вимушує  пацієнтку приймати знеболювальні. Біль  наростає під вечір,  так, що переходить  навіть на щелепу. Вранці  болю майже не відчувається.  При уточнені  дізнаюсь, що жування біль не посилює  та не провокує. 

 

📌Історія.
Пацієнтка повідомила, що  до  цього  лікувалась у ЛОРа з  приводу … фронтиту,  тобто запалення лобної  придаткової пазухи носу, яке було  підтверджене даними томографії (комп’ютерної).  Проте лікування  не можна назвати було успішним, адже після курсу антибіотиків біль вщух лише частково й після їх припинення  останні 2 дні знову посилився. 
Проте пацієнтка повідомила, що  початок цієї історії сягає 1,5 місяців.  Пацієнтка послизнулась  й впала ,  обличчям об  кригу,  звісно  синець,  болі.  Звернулась до ЛОРа ,  зробили знімок , звичайний рентген кісток носу та пазух, котрий нічого  не виявив.  Приймавши протягом 2 тижнів знеболювальні ,  біль дещо  вщух.  Але не минув,  проте  було рекомендовано  трішки почекати .  І пацієнтка  чекала  , проте полегшення це  не принесло,  чому й звернулась до  ЛОРа повторно,  було проведено томографію  пазух носу та встановлено  діагноз  фронтиту зліва (запалення лобної пазухи),  про  що  вже згадав абзацом вище. 
З’ясування загальної медичної історії, як і очікувалось, нічого  несподіваного не виявило. 

 

📌Огляд
Неврологічний огляд не виявив з боку нервової системи відхилень,  хіба болючість при натисканні на ліве надбрів’я та перенісся. З чутливістю та рухами м’язів на обличчі все було гаразд.  Варто  згадати, що температура теж  в нормі.
Результати досліджень. 
 Власне,  були надані дані лише томографії пазух і там дійсно  були ознаки накопичення рідини ( до лікування антибіотиками), що  й дозволило встановити ЛОРу діагноз фронтит.

 

📌Що далі❓
Історія ця на той момент  здалась мені досить  незрозумілою,  проте я одразу майже  був впевнений, що проблема зовсім не з нервовою  системою,  і не з  трійчастим нервом ( як у таких  випадках часто  чує  пацієнт  від колег)  і біль  не первинний,  а внаслідок іншої  хвороби  , перш за все чи то ЛОР, чи  стоматологічної ( а може й проблеми з  оком , хто зна? Можливо пухлина?)
Проте що  думати? Знімки вже навіть  є  і там було  запалення, від якого  вона приймала лікування. Але я вирішив ,  що  як мінімум варто зробити  томографію повторно,  після лікування у ЛОРА.  І краще всього  зробити  високоточну томографію,  з  надтонкими зрізами,  тобто мова про конусно-променеву томографію, яку так полюбляють колеги-стоматологи. 
І ось  тут  чекав сюрприз.  Томографія показала,  що у пацієнтки мала місце досить серйозна травма, а в пазусі була кров , а не запалення.  І до  того  ж знімок виявив на додачу ще й перелом кісткових структур поблизу пазухи.  
Отже, врешті-решт справжня причина болю знайдена і  пацієнтка була скерована для подальшого  лікування до  ЛОРА (ймовірно оперативного) .

 

📌Замість епілогу.  
Як зрозумів уважний читач, обстеження можуть бути різними  і факт того, що пацієнтові вже зробили томографію, інколи не приносить бажаного відповіді, адже різні методи дослідження мають свої  особливості, недоліки та переваги. Завдання ж лікаря- володіти відповідними знаннями та не забувати про клінічне мислення, тільки у цьому випадку поєднання технічних  можливостей та клінічного  мислення з медичною інтуїцією можуть привести до успішного встановлення діагнозу та, як наслідок,  до призначення дієвого лікування.   

Будьте здорові та бережіть себе❗️
 
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук  #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення