Про залежність від ліків💊

Тема ця, виходячи з моєї практики, надзвичайно непокоїть пацієнтів.  І  причина , передусім, криється в тому, що існує  багато міфів довкола, а ще  неврологи – одні з  тих  лікарів, які, чого  гріха таїти,  широко застосовують препарати, що  впливають на роботу мозку та людську психіку в тому числі і це викликає  у пацієнтів особливе занепокоєння.  Мабуть, всі чули  про таки ліки ,як антидепресанти? А про  морфій? Чи про такі ліки, як транквілізатори? Отож. Тому нумо тут розбиратись, чого  він них  чекати та що це за поняття «залежність» .  
 
❗️Про  залежність, як таку.  
Залежність  походить очевидно від слова «залежати» і в цілому не так же щоб і було критично.  Адже всі ми в широкому розумінні в житті від чогось  та залежимо-  від друзів, колег,  в чомусь від дружини/чоловіка, вчасності виплат зарплати, погоди і т.д. 
Проте коли хтось у розмові згадує поняття залежності,  на думку в медичному сенсі одразу спадає залежність від  наркотиків.   Хоча є і залежність  від  інсуліну у діабетиків,  залежність від ліків від тиску, від  холестерину й ще багато ліків, від яких залежать ті чи інші пацієнти.  Тобто  для повноцінного самопочуття вони мають приймати ті чи інші ліки, інакше стан їх  може істотно погіршитись, а то й настати смерть.  Отже, в широкому розумінні залежність-це явище, яке характеризує  істотну потребу особи в тому чи іншому, без чого життя цієї особи перестане бути повноцінним/щасливим/здоровим. 
 
❗️Залежність та ліки. 
З ліками принципово нічого не відрізняється.  Але пацієнти  не бояться залежності від ліків від тиску, а ось від ліків , що впливають на нервову систему чи психіку - так.  Часто  це відбувається що в таких ситуаціях поняття залежності підсвідомо підміняється поняттям наркотичної залежності,  а це вже зовсім інша історія, зазвичай без  «хепі енду».  Наркотична залежність відрізняється від звичайної (назвемо її доброякісною) залежності тим, що до ліків з наркотичним ефектом розвивається толерантність, коли для досягнення ефекту необхідно поступово збільшувати дозу, інакше виникає  «ломка».  І звісно самі ліки мають виражену наркотичну дію, яка зазвичай полягає  у виникненні надзвичайно приємних відчуттів, які щоразу особа хоче повторювати.   Але чи тотожні ці поняття- наркотики та антидепресанти, наркотики та транквілізатори, наркотики та барбітурати (корвалол)?
 
❗️Антидепресанти-сучасні наркотики❓
Так, неврологи останнім часом почали широко використовувати цю групу препаратів, і не тільки через  поширеність депресії, а й наявність інших  показань  до застосування цих препаратів у неврології.  Але антидепресанти набули у світі неабиякої популярності саме через  їх ефективність ( більше у дописі ). Разом з популярністю  вони обросли багатьма міфами, було знято  не один й не два документальних фільми-розслідування  на тему різноманітних  побічних  ефектів, перш за все , здатності викликати залежність.  Це питання номер 1 від пацієнтів, коли кажеш, що  приймати їх доведеться довго ( будь то від депресії чи від частої мігрені).  Буцім-то як почнеш їх приймати , то прийматимеш до скон віку. А як тільки припиниш- буде ломка. Проте дійсність трішки інакша.  Антидепресанти не викликають наркотичної дії та не  потребують з  часом суттєвого  підвищення дозування. Хоча так,  часто  їх  приймають місяцями, а то й роками. 
А що, коли їх  припиняєш приймати?  Чи виникне ломка? Явної  залежності від них  не формується.  Можлива ( далеко не обов’язково виникає) не ломка, а ефекти відміни протягом 1-2-3 тижнів у вигляді підвищеної тривожності, дратівливості, порушень сну . Переважно минають самі, якщо  взагалі виникають.  Але дехто з пацієнтів наводить приклад знайомих/рідних/ друзів , коли після припинення стан пацієнтів істотно  погіршувався.   Повертались чи то часті головні болі , якщо  причиною  призначення була , приміром, мігрень , чи симптоми депресії .  Ці прояви зазвичай не минають протягом кількох тижнів, а навпаки можуть чим далі , тим ставати більш дошкуляючими.  Але чи є  це ознакою  залежності  ? Ні. Це означає, що  організм не  в змозі самостійно впоратись з хворобою і повернення вищезгаданих  відчуттів не що інше, як повернення /рецидив хвороби, яка вже існувала  до початку  прийому ліків, та відступила після їх прийому. 
 
❗️Про транквілізатори (гідазепам, діазепам та інші бензодіазепіни).
Так, всім відомий гідазепам , може створювати залежність, хоча й не наркотичну. І відбутись це може дуже швидко ,  тому категорично протипоказаний його прийом місяцями. В інакшому разі організм перестає  на нього реагувати й вимагає  підвищення дози для підтримання необхідного протитривожного ефекту. Старі дозу вже не діють, як раніше. А  при спробі його  припинити починається дуже невесела історія відвикання , що  може супроводжуватись й панічними атаками,  безсоннями, і іншими розладами психіки. І пацієнту дуже важко довести, що  проблема чи її частина виникла саме завдяки цьому поширеному препарату. 
 
❗️Про  барбітурати ( всім відомий корвалол/барбовал/валокордін)
Найулюбленіші ліки наших людей у віці.  І лікують вони цими ліками серце, правда часто безконтрольно. І купити їх  без  проблем,  жодних рецептів не потрібно. І все б нічого, якби  не одне  але- залежність , яку вони викликають при регулярному прийомі. Вона дещо  схожа на бензодіазепінову, але більш виражена. До серця вашого серця препарати стосунку не мають жодного! Їх активна речовина – фенобарбітал, з групи барбітуратів,  з дуже потужною  гальмівною д та протитривожною дією. І часто крапання цих крапельок  при поколюваннях в серці призводить до серйозного звикання, від якого  дуже важко позбутись ( кому цікаво,  описав у випадку з практики )
 
❗️Про  габапентиноїди ( прегабалін, габапентин)
Відносно нова група препаратів , яка чудово зарекомендувала себе як ліки від специфічних болів ( при грижах в спині наприклад), так і як від  підвищеної тривоги.   Проте в цілому протитривожний ефект виражений менше , ніж у бензодіазепінів та барбітуратів. Але все ж  існують деякі  публікації ( які лякають пацієнтів), що вказують на виникнення звикання до цих препаратів. З власної практики можу сказати, що  навіть кількамісячне застосування не  викликало якогось звикання, якщо  ліки приймаються в терапевтичних (рекомендованих) дозах.  Буду радий коментарям колег, які поділяться своїм власним досвідом , якщо їм траплялись випадки звикання до габапентиноїдів. 
 
❗️Про  морфіни ( морфін, кодеїн, омнопон,) 💉.
Хоча в своїй практиці я їх  майже не застосовую, проте тут  варто  про  них згадати.  Це типові наркотичні ліки, які здатні викликати наркотичну залежність.  Проте застосовуються вони у якості сильних знеболювальних, часто  у онкологічних пацієнтів. Часто болі не здатен прибрати жоден препарат, окрім них,  до  того ж потенційний ризик виникнення  залежності не є  вирішальним при їх  призначенні, адже набагато  важливіше позбавити пацієнта від нестерпних страждань.  
 
 
 
Будьте здорові та бережіть себе❗️
 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?
Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:

- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути  📆 fb.com/drnimchuk/  (кнопка «забронювати»)
- Зателефонувати чи написати - ☎️  /watsapp +380674609304/
- Написати на телеграм @doctornimchuk
- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk
- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com
І я залюбки спробую Вам допомогти!

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук  #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти