Розвінчуємо міфи. Про остеохондроз, як такий та його звязок з головним болем.

Остеохондроз — це не тільки все ще один з найпоширеніших діагнозів, що встановлюється українськими лікарями, а й не менш загадковий та оповитий міфами. Це хвороба, на яку списують майже все, починаючи від головного болю різного походження, короткозорості, підвищеного артеріального тиску й закінчуючи синдромом хронічного тазового болю у жінок, артрозом кульшових суглобів тощо. Для лікування ж важливо правильно розпізнати хворобу, лише тоді лікування буде спрямованим саме на ту хворобу, яку дійсно має пацієнт (а не універсальний остеохондроз з не менш універсальною схемою лікування- протизапальні- ноотоопи - метаболічна терапія - судинна терапія).

В цьому дописі я торкнусь лише зв’язку остеохондрозу та головного болю.

 

Для початку визначимось, що така остеохондроз.

В міжнародній класифікації хвороб 10-гомперегляду остеохондроз справді існує, проте його визначення суттєво відрізняється від того, як його трактують лікарі в Україні. По суті це група рідкісних захворювань, що пов’язані з порушенням нормального розвитку росту кісток з ураженням центрів зкостеніння й часто є інвалідизуючими. Зазвичай хвороба починається в дитинстві. Вони часто мають назву за автором, наприклад хвороба Пертеса, хвороба Осгуда-Шляттера, хвороба Шейермана тощо.

 

В Україні ж основним критерієм, за яким встановлюється цей діагноз, є , приміром, головний біль, біль в шиї або біль в попереку. Після огляду пацієнтові нерідко пропонують пройти рентген шиї/попереку або ж томографію. І диво - у висновку теж в 90% випадків буде слово «остеохондроз». Але ті зміни на знімках, що приписують остеохондрозу (так звані остеофіти, крайові розростання, ущільнення крайових пластинок та навіть грижі Шморля, які взагалі є безболісними утвореннями) насправді у переважної більшості пацієнтів є варіантом норми або ж віковозалежними змінами, котрі з больовими чи будь-якими іншими проявами не мають нічого спільного. До того ж, раніше було проведено не одне дослідження, коли виконували томографію абсолютно зоровим пацієнтам-добровольцям без жодних скарг і надалі порівнювали їхні знімки зі знімками тих, у кого діагностували лише остеохондроз без інших структурних змін у хребті. Так ось, жодних принципових відмінностей на знімках знайдено не було. Тобто, часто одні й ті ж описані на томографії зміни зустрічались як у здорових, так і у пацієнтів з певними скаргами (ті з вас, шановні читачі, хто хоч раз тримав висновок томографії, мабуть дивувався, скільки всякого «добра» було знайдено в хребті).

 

Я думаю всім зрозуміло, що в результаті діагностування остеохондрозу лікування буде теж остеохондрозу, тобто більш-менш схематично однакове в такому типовому випадку. Але нюанс в тому, що насправді під тим діагнозом може критись і головний біль напруження, і мігрень, і депресія, і позиційне пароксизмальне запаморочення (про нього в дописі), і дисекція хребцеві артерії, і багато чого ще, яке лікується зовсім по-різному. Адже як стверджував відомий лікар часів Древнього Риму Гален , «Qui bene diagnoscit bene, curat», тобто хто гарно діагностує, той гарно лікує. Без правильного діагнозу неможливе й правильне лікування.

 

Щодо зв’язку остеохондрозу та головного болю, гадаю, читач вже й сам почав здогадуватись, що жодного зв’язку між ними немає. Тобто головний біль ніхто не заперечує, але він має називатись правильно -мігрень (до речі, часто напад починається з шиї), головний біль напруження, неспецифічний біль м’язового походження в шиї, новий щоденний головний біль, головний біль фізичних зусиль і т.п. Міжнародна Класифікація  головного болю 3 го перегляду містить в собі з-поміж понад 200 типів головного болю аж 1 пункт 11.2.1, «біль пов’язаний з шиєю», але туди відносять такі види ушкоджень за причиною болю, як пухлини, запалення міжхребцевих суглобів, переломи. Крім цього має бути чіткий часовий зв’язок між початком таких змін в хребті та початком болю.

 

Резюмуючи, можна стверджувати, що причини головного болю, що пов’язані з шиєю, є досить рідкісними у порівнянні з більш поширеними видами головного болю (мігрень, головний біль напруження і т.п.). Отже, коли основною причиною нездужання у пацієнта є остеохондроз, всім варто замислитись, а чи вірним шляхом йде пацієнт. 

 

Будьте здорові та бережіть себе!

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?

Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:

 

- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути  📆 fb.com/drnimchuk/  (кнопка «забронювати»)

- Щоб зателефонувати чи написати - ☎️ /telegram/watsapp +380674609304

- Щоб написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk

- Щоб написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com

І я залюбки спробую Вам допомогти!

 

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #запаморочення #мігрень #головнийбіль #остеохондроз