Розвінчування міфів. Про вертебро-базилярну недостатність

Цей термін все ще зустрічається дуууже часто, надмірно часто, мабуть, не менш  популярний у колег, ніж дисциркуляторна енцефалопатія (про неї детальніше у моєму дописі ), і так само не менш застарілий. 

 

Отже, що означає цей важковимовний термін? 

Перш за все, необхідно зазначити, що кількадесят років тому панувала в неврології судинна теорія, завдяки якій дуже багато розладів приписували саме порушенням в роботі судин (тобто, порушенням їх прохідності). Варто визнати, ця концепція в українській неврології  панує й досі. Й відповідно до неї запаморочення завдячує своєму походженню теж порушенню прохідності судин (звісно судин головного мозку). 

Тут варто зробити невеликий відступ та пояснити дещо. За координацію (іншими словами, рівновагу та точність рухів) відповідає частина головного мозку, що живляться кров’ю від артерій вертебро-базилярного басейну голови, тому й виник термін вертебро-базилярна недостатність, яка начебто спричиняє порушення роботи тх відділів мозку, що відповідають за координацію.

 

Що вважається причиною вертебро-базилярної недостатності? 

Все зводилось до 2 причин. Або це атеросклероз судин, якщо пацієнт у віці, або  …шийний остеохондроз, якщо пацієнт молодий і скаржився на запаморочення. У останніх ВББ виникало через остеохондроз, оскільки хребцеві (вертебральні) артерії проходять у шийних хребцях й буцімто ними можуть стискатись під впливом змін , викликаних остеохондрозом.

 

Про запаморочення та остеохондроз

Дуже часто підтвердженням остеохондрозу є звичайний рентген шиї чи навіть МРТ, у висновку яких .. завжди міститься остеохондроз! Ось і підтвердження! Але проблема в тому , що такі самі зміни знаходять у цілком здорових пацієнтів без запаморочення, яких просто вирішили обстежити з дослідницьких мотивів! Більше того, ті зміни, що у нас звикли описувати як остеохондроз, у світі описуються як вікова норма! 

 

Про запаморочення та судини шиї

Щодо судин, то останнім часом набуло надзвичайної популярності дослідження судин шиї , так звана доплерографія судин ( чи дуплекс, чи триплекс). Дуже часто на ній є «відхилення» за типом надмірної звивистості чи перегину, а то й взагалі описують спазм артерій. А особливо, коли запаморочення виникає при якомусь повороті голови, ну тоді це точно судина перегнулась… ( зазвичай в таких випадках  істина причина є  позиційне запаморочення!)На превеликий жаль, колеги часто списують на ці зміни всі скарги пацієнта, але насправді вищезгадані зміни взагалі не мають жодного значення чи впливу на самопочуття! Й лікувати їх теж не потрібно.  

 

Зачекайте, так чому ж паморочиться голова? 

З розвитком сучасних знань та технології науковці розкрили причини запаморочення та привідчинили завісу таємничості. Статистично я б на перше місце за поширеністю поставив тривожне (психогенне) запаморочення. До частих також відносяться позиційне запаморочення та  ортостатична гіпотензія.  Ну а більш детально зі справжніми причинами запаморочення можна ознайомитись у моєму дописі за посиланням 

 

Будьте здорові та бережіть себе!

 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _

 

🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»

 

 

#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #запаморочення #позиційнезапаморочення #тривожнезапаморочення #ортостатичнагіпотензія #остеохондроз