Розвінчування міфів або коли потрібно робити мрт (томографію) ?

Розвінчування міфів або коли потрібно робити мрт (томографію) ?



Надзвичайно актуальне питання.
Зазвичай кожен другий пацієнт питає мене, чи потрібно йому робити МРТ до консультації. Рухає ними звісно страх перед невідомим та хибне уявлення про МРТ як панацею, тобто метод дослідження, який «все покаже». Якщо мова про головний біль, то це звісно страх пухлини, якщо ж біль в спині - звісно рушійною силою є страх горезвісної грижі. Нагадаю, хто не знає, та ще раз повторюсь для інших читачів, що головний біль є не самим основним симптомом пухлини головного мозку (чому болить голова - у дописі за посиланням [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/132102188405957 ). Зазвичай при наявності пухлини до появи головного болю пацієнт вже має низку симптомів (проявів), які є не менш неприємними - розлади свідомості, мови, гостроти зору, зміни особистості, зниження сили в певній кінцівці або ж взагалі судоми.
Якщо зовсім узагальнити відповідь, то я в таких ситуаціях кажу щось на кшталт «не варто, якщо МРТ не призначав лікар». Чому? Бо зі свого досвіду можу стверджувати, що часто дослідження, які призначають собі пацієнти мають сумнівну користь. Нерідко вони навіть шкодять, адже зробивши знімок на власний розсуд та отримавши результат, пацієнт впадає в паніку прочитавши незрозумілі слова, як то «протрузія», «грижа» чи «множинні вогнища астроголіозу» ! (А ці зміни не обов'язково мають лікуватись). Або наведу інший приклад - пацієнт приходить зі знімками всіх відділів хребта, буцімто у нього болить весь хребет. Я вже з порогу можу сказати, що він змарнував 3000 грн або й більше, адже зазвичай в таких випадках найбільш ймовірні дві причини, які не можна побачити на знімках - депресія та як наслідок зміна порогу больових відчуттів або ж ревматологічне захворювання на кшталт хвороби Бехтерєва. Такому пацієнтові варто було б зробити основні ревмотести або хоча б загальний аналіз крові (який вони якраз й не роблять, адже це ж МРТ, там все буде видно). Ще один приклад - пацієнт робить МРТ голови через головні болі. Здавалося б дослідження має сенс. А якщо такі головні болі у пацієнтки 10 років? І вони періодичні та однакові кожного разу? Тоді МРТ - безглузда витівка, адже зазвичай мова буде йти про звичайні первинні головні болі, будь то мігрень, головний біль напруження чи більш рідкісні види болю (наприклад пучковий головний біль).
Проте якщо у пацієнта сверблять руки, йому варто прочитати продовження цього допису нижче, де я перелічу низку симптомів, при наявності яких, ймовірність призначення МРТ буде дуже високою.
Отже, для самих допитливих вирішив написати, коли МРТ голови ймовірно знадобиться, якщо
[▫️] У пацієнта виник головний біль вперше в житті та /або наростає за силою або виникло двоїння в очах
[▫️] Головний біль супроводжується слабкістю в кінцівці чи розладами мови (
[▫️] Головний біль виник після 50 років.
[▫️] У Пацієнта з головним болем є ВІЛ
[▫️] У пацієнта спостерігається температура вище 38 градусів
[▫️] Пацієнт не реагує на оточуючі подразники. Тобто свідомість його порушена
[▫️] Пацієнт хворіє на онкологічне захворювання
[▫️] Виникли судоми вперше в житті
[▫️] Якщо пацієнт є у віці та незадовго до початку головного болю переніс травму голови
МРТ певного відділу хребта ймовірно знадобиться, якщо
[▫️] У пацієнта слабкість в обох ногах
[▫️] Пацієнт не відчуває, коли хоче в туалет та не контролює процес
[▫️] Якщо болі в хребті супроводжуються підвищенням температури тіла вище 38
[▫️] Якщо пацієнт є ВІЛ-інфікованим
[▫️] Якщо пацієнт хворіє на онкологічне захворювання
[▫️] Якщо біль в спині виник після 65 років без передування суттєвої травми.
Будьте здорові та бережіть себе!