Випадок з практики. «Дзвенить та паморочиться в голові»
Пацієнтка П. 56 років, працює мед реєстратором однієї з поліклінік, звернулась до мене через шум в голові, більше зліва, який останнім часом посилився. Деколи він супроводжується клацанням, у лівому вусі, нудотою та запамороченням.
Звернутись до мене пацієнтка вирішила через посилення шуму днем раніше.
Що я з'ясував [❓]
Пацієнтка хворіє близько двох років, коли одного ранку прокинулась з відчуттям шуму в голові. Він не покидав її всі 2 роки. Правда, шум був то менш то більш вираженим. Вона періодично зверталась до терапевта та невролога й призначене лікування трішки полегшувало її стан. При цілеспрямованому опитуванні я з'ясував, що посилення шуму супроводжується запамороченням, відчуттям обертання та навіть блюванням. Я спробував виявити наявність поширених чинників (наприклад вживання певних антибіотиків, але не тільки), які можуть викликати шум в голові (тінітус), проте марно (про шум в голові та ого причини більш детально в моєму окремому дописі за посиланням https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/134872608128915 )
З обстежень пацієнтці було раніше проведене дослідження судин голови та шиї, МРТ (знімок) головного мозку, виконано низку аналізів в одному з комунальних закладів. З результатів досліджень єдиним відхиленням був високий рівень холестерину (7.4 ммоль, кому цікаво).
Що я виявив при неврологічному огляді [❓]
Виражений розлад настрою (депресію) за самоопитувальником. Суто неврологічних відхилень виявлено не було, за винятком зниження слуху на високі частоти у лівому вусі. Був виконаний тест на позиційне запаморочення, який виявився негативним (опис скарг не схожий, проте часто пацієнти не можуть чітко описати характер запаморочення й лише проба дозволяє чітко діагностувати дане захворювання (детальніше про можливі причини запаморочення у моєму більш ранньому дописі за посиланням https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/139356311013878 ).
Про що можна думати [❓]
Чи має відношення високий холестерин до запаморочення у пацієнтки? Насправді ні, адже сам по собі холестерин ніяк не відчувається, аж поки не почне закупорювати судини та не викличе інсульт (нагадую, що знімок мозку пацієнтки не підтвердив наявність інсульту, так само, як і дані досліджень судин голови без значимих змін).
Насправді звертає увагу попри плутану розповідь самої пацієнтки (через розлади настрою) зв'язок запаморочення та шуму. Це є досить типовим для такого захворювання, як хвороба Меньєра. Причому з часом відбувається стійке зниження слуху, перш за все на низькі частоти, що спостерігалось у пацієнтки.
Що далі [❓]
Я скерував пацієнтку на дослідження слуху до Володимира Шевчука, де й підтвердилось зниження слуху більше на ліве вухо, переважно низьких частот! Також порадив дослідити рівень холестерину як поганого, так й гарного в одній з відомих приватних лабораторних мереж.
Призначив антидепресанти та рекомендував обмежити споживання солі в купі з постійним прийомом певних сечогінних препаратів. Отже, остаточним діагнозом стала хвороба Менньєра, яка й була справжньою причиною нападів запаморочення.
Надалі напади запаморочення стали виникати значно рідше!
А холестерин? Хоча він й не має відношення до даного стану пацієнтки, проте може викликати серйозні ускладнення в майбутньому (детальніше у дописі https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/162513768698132 ), тому я б призначив статини (препарати, що пригнічують утворення печінкою холестерину), але …повторні аналізи показали, що рівень загального холестерину та поганого були не настільки підвищеними, щоб призначати ліки, тому обійшовся без ліків та обмежився виключно середземноморською дієтою.
Будьте здорові та бережіть себе!