Випадок з практики. «Лікарю, не можу розплющити око!»

Випадок з практики. «Лікарю, не можу розплющити око!» 


Пацієнт Б, 60 років, звернувся до мене за рекомендацією колеги - окуліста через те, що тиждень тому перестало розплющуватись праве око. Нічого не віщувало біди, просто вранці прокинувся й помітив цю прикрість. Більше того, на додачу ще й двоїтись почалось.


Отже, що я з’ясував ❓
Ні з чим цю проблему пацієнт не пов'язує. Хіба що вдалось з'ясувати, що відчував затерпання лівої руки раніше (без жодної конкретики). Очевидних причин нездужання я не виявив. Огляд окуліста, що передував моєму оглядові, нічого не дав, тому пацієнта й було скеровано до мене.
З медичної історії випливало, що пацієнт хворіє на підвищений тиск, якісь перебої в серці, окрім цього у нього з дитинства знижений слух на ліве вухо (отит). Раніше хворів на ковід, були переломи кількох хребців, був видалений жовчний (камінці). Шкідливі звички відсутні. Сімейна медична історія нічим не прикметна. З ліків постійно приймає ацетилсаліцилову кислоту. Соціальний статус пацієнта - керівник господарства.


Що виявив огляд ❓
Тиск помірно підвищений. Зайва вага (істотно зайва). Праве око у нього дійсно було напівзаплющене! Проте це ще не все. Були присутні ще неврологічні ознаки у вигляді асиметрії обличчя зліва та підвищених там же рефлексів, а в правих кінцівках зниження відчуття болю. Для нефахівців поясню, що це наштовхувало на думку про інсульт в стовбурових відділах головного мозку. Проте інтуїція підказувала, що тут щось не те. Привертало увагу, що при проханні покліпати очима, починало заплющуватись ще й ліве око! Після перепочинку стан повертався до попереднього.


Що далі ❓
Необхідно було зробити знімок мозку (підозра на інсульт!) та детальні аналізи на обмін холестерину, цукру, щитоподібної залози та наднирників (з приводу тиску), простежити серцевий ритм протягом доби та виконати дослідження сонних судин. І … антитіла до так званих рецепторів ацетилхоліну. Що це ? Перевірка на міастенію ( більш детально у моєму дописі за посиланням [➡️] https://www.facebook.com/112372547045588/posts/265391241743717/)


То що з хворим ❓
За тиждень пацієнт повернувся зі стосом досліджень. Але сюрпризи були не тільки в них! У пацієнта почало заплющуватись й праве око. Й це ще б півбіди, але разом посилилось й двоїння. Вранці це було менш виражене, проте наприкінці дня пацієнт мав заплющувати одне око, щоб щось нормально розгледіти, інше ж він волів фіксувати лейкопластирем, інше повіко опускалось не дозволяло щось розгледіти.
Знімок головного мозку інсульт не підтвердив, проте за наявності симптомів та факторів ризику пацієнт ймовірно все ж переніс німий інсульт незначних розмірів (більш детально про інсульт можна прочитати в моєму дописі [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/183508393265336 )
З інших досліджень випливало, що у пацієнта високий холестерин й в принципі нічого більше, окрім значного підвищення антитіл до рецепторів ацетилхоліну! Про що це свідчить? Про міастенію звісно. Так звану очну її форму, коли уражаються лише м'язи очей. При ній передача імпульсів по нервах до скелетних м'язів блокується антитілами, які чомусь починаюсь утворюватись в організмі. У низці випадків це пов'язане з доброякісною пухлиною вилочкової залози.


Що було далі ❓
Пацієнтові рекомендовано знімок тимусу, який пухлини не виявив. Призначено ліки від тиску та холестерину, які принесли свої результати.
Призначені ліки з групи гормонів, які покликані пригнічувати вироблення згаданих трішки вище антитіл. Проте враховуючи вік та серцево-судинні ризики й зайву вагу мною було прийняте рішення поступово перейти та препарати іншої групи (цитостатики).
За кілька тижнів ситуація почала поступово виправлятись!


Післямова.
Насправді я б назвав початок хвороби вкрай нетиповим, адже такі аутоімунні захворювання розвиваються досить симетрично, проте у пацієнта не розплющувалось лиш одне око.
На додачу плутала карти неврологічна симптоматика, яка свідчила більше на користь інсульту, який так й не підтвердився за даними МРТ.
Будьте здорові та бережіть себе!