Розвінчування міфів. Про біль в плечі.
Частою проблемою, яка приводить до мене пацієнтів, є біль в ділянці плечового суглоба. Не менш часто проблема не обмежується лише болем, а має місце неповний обсяг рухів в суглобі через виражений біль. Деколи життя пацієнта перетворюється на справжнісіньке жахіття, особливо коли ушкоджена права рука у правші та пацієнт не в змозі виконувати елементарні рухи.
Проте досі серед фахівців - поширене не зовсім правильне бачення даної проблеми. Часто-густо таких пацієнтів скеровують на рентгенологічне дослідження шиї (в кращому випадку плечового суглоба) й знайшовши в описі знімку згадку про остеохондроз (а ми пам’ятаємо, що сучасне бачення проблеми остеохондрозу полягає у сприйнятті просто, як варіант норми всіх тих змін, що описує рентгенолог, як остеохондроз), лікар встановлює діагноз так званого плечолопаткового періартриту.
Що означає цей термін❓ Буквально «запалення тканин навколо суглобу», буцімто ці зміни викликані саме змінами в шийних хребцях внаслідок остеохондрозу. Ну, а хто є головним фахівцем з нього? Так, вірно, невролог/невропатолог. І лікуються такі пацієнти зазвичай довго й переважно не дуже успішно. А все тому, що такої хвороби як згаданий плечолопатковий періартрит .. не існує.
Власне чому ж тоді болить, спитає читач? До болю в плечі можуть призводити декілька причин.
▪️Перша - защемлення сухожилка (частина м’язу, що кріпиться до кістки) в ділянці плечового суглоба.
▪️Друга - надмірні тривалі навантаження викликають пошкодження сухожилків, які стають запаленими та дають больові відчуття.
▪️Третя - пошкодження самого плечового суглоба внаслідок травми (й рентген це далеко не завжди бачить, часто потрібне МРТ - томографія)
▪️Четверта - при низькій фізичній активності в плечовому суглобі (наприклад внаслідок травми чи важкого інсульту) він стає «жорстким», важко рухомим внаслідок ущільнення та ужимання його оболонки (т. званої суглобової капсули)
▪️П’ята - біль, що віддає в плече внаслідок грижі міжхребцевого диска. Має різкий, прострілюючий характер, який чітко пов'язаний з рухами в шиї, не в плечовому суглобі ! Також існує специфічний тест, який допомагає розрізнити цю причину болю
Всі ці причини, окрім однієї, є НЕ неврологічними та потребують допомоги лікаря - ортопеда.
Що робити❓
Перш за все сходити до лікаря - невролога чи ортопеда, адже самотужки навряд чи вдасться розібратись. Скажу більше, деколи так трапляється, що навіть ретельного огляду недостатньо, аби визначити все ж чи корінь проблеми є в шиї, чи навколо суглобу. Лікування, яке застосовуються, досить істотно відрізняється залежно від конкретної причини болю, ось чому так важливо правильно її встановити. Вибір правильного лікування звісно є прерогативою лікаря. Проте зауважу, що лікування неврологічної проблеми болю (грижі) полягає переважно у неоперативні підходи, ортопедичні ж причини болю нерідко потребують саме операції.
Будьте здорові та бережіть себе!