Розвінчування міфів. Про ліки від холестерину (статини)
Пити чи не пити? «А я чув, що вони шкідливі для печінки». «Невже їх треба пити все життя?» Ці питання я чую щоразу, коли починаю радити черговому пацієнту щось з групи статинів. Але передусім я нагадаю читачеві, що підвищений холестерин призводить до утворення в наших артеріях бляшок (нальоту), які звужують їх просвіт та можуть спричиняти повне перекриття судини. А далі інсульт чи інфаркт і тому подібні прикрощі. Загалом радив би переглянути мій допис про холестерин за посиланням [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/162513768698132
[▪️] Отже, міф перший. Вони шкодять печінці (так звана гепатотоксичність). Так, дійсно можуть, проте серйозні ускладнення трапляються лише 1 на 10000 пролікованих пацієнтів. Натомість користь від їх застосування значно перевищує ризики ускладнень. Доведено, що заставування статинів зменшує ризик повторного інсульту вдвічі!! Більше того, можна пречудово контролювати цю шкоду, здаючи недорогі аналізи рівня печінкових ферментів. Й навіть тоді підвищення цих ферментів вимагає зменшення дози лише, коли ці ферменти підвищуються втричі та більше від норми!
[▪️] Друга теза - вони можуть спричинити катаракту (помутніння кришталиків в оці). Загалом так, проте це дуже перебільшений ризик. Дослідження кажуть що цей ризик вкрай мінімальний та загалом статистично недостовірний.
[▪️] «Чистити» судини треба крапельницями. На жаль, крапельниці з всілякими судино-розширюючими, метаболічними та ноотропними препаратами виявились зовсім неефективними в боротьбі з наслідками заблокованих судин (читай інсультами, інфарктами, раптовою сліпотою тощо). Сучасні дослідження, які спираються на статистично достовірні дані, кажуть що це все марно. Єдиний спосіб уникнути вищезгаданих наслідків - приймати саме статини (часто разом з протизгортальними).
[▪️] «А навіщо мені приймати статини все життя?» Та тому, що вони діють рівно стільки, скільки їх приймає пацієнт. Припинили й через день-два - їх дія майже зникає. У цьому легко переконатись, якщо здати аналіз на холестерини.
[▪️] «Лікарю, вони ж не розчиняють бляшки, які є». І так, і ні. Є «м’які» бляшки й тверді, з вкрапленням кальцію. Так ось м’які якраз можуть частково зменшуватись під дією статинів. Але користь не тільки в цьому. Статини перешкоджають ускладненням шляхом зменшення руйнування тих холестеринових бляшок (внаслідок чого швидко утворюється тромб на поверхні бляшки та остаточно перекриває просвіт артерії).
[▪️] «Я краще буду дотримуватись дієти». Так, слушна думка від пацієнта, проте 80% холестерину потрапляє до організму не з іжею, а… сам організм виробляє його. І де б можна будо подумати? В тій самій печінці! Отже, дієти часто недостатньо для зниження ризику судинних ускладнень.
Ну й наостанок ще кілька тез про статини. Серед побічних дій, між іншим, значаться болі в м’язах та навіть їх руйнування (трапляється вкрай рідко), цукровий діабет (так, незначно більший ризик у тих хто приймає статини), та ризик серйозних крововиливів. Але ще раз підкреслюю, користь у попередженні інсультів та інфарктів значно перевищує можливі побічні ефекти від цих ліків. Ну а я жартома інколи кажу пацієнтам, що у крайньому разі, якщо печінка відмовить, її можна пересадити, але якщо трапиться інсульт - мозок відновити чи пересадити не вдасться!
Будьте здорові та бережіть себе!