Випадок з практики. «Лікарю, хитає…»

Випадок з практики. «Лікарю, хитає…» 



Як часто з вуст пацієнта лунає така скарга [❓] та майже у кожного другого. Та хвороб, які можуть критись за цими словами не одна, не дві й навіть не один десяток. Про одну з них йдеться нижче. (мій оглядовий допис про запаморочення https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/139356311013878 )
Отже, пацієнтка Ч, близько 65 років. Звернувся до мене з історією 2 тижневої давнини, коли виникло сильне запаморочення. Власне вона від нього прокинулась серед ночі, спробувала підвестись, та не тут-то було. Виникло блювання. Також пригадала, що турбував дискомфорт у правому вусі. До цього чогось подібного не спостерігалось, лишень колись у молодості паморочилась голова (але пригадати подробиць не може).
Нікуди не зверталась, лише обговорила з сімейним по телефону, який призначив препарат на основі бетагістину та сечогінне (навіщо - мені не відомо).
Стан її не покращувався, через що вирішила звернутись до невролога, себто до мене.
Отже, що я з’ясував [❓]
Все було добре напередодні початку захворювання.
З медичної історії нічого особливого не випливало. Не дивлячись на свій немолодий вік, пацієнтку деколи тривожили болі в хребті, був хронічний бронхіт та незначні проблеми зі шлунком. Раніше нічим особливим не хворіла. Шкідливі звички - заперечує. Сімейна медична історія - без особливостей. З ліків пацієнтка постійно нічого не приймає. Соціальний статус пацієнта - пенсіонер.
Що виявив огляд [❓]
Показники життєвоважливих функцій в межах норми (тиск, насиченість киснем крові тощо). Звичайної статури. Інколи погано спить.
З неврологічних відхилень - проба на позиційне запаморочення з окулярами Френзеля негативна (детальніше про них у дописі https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/238780677738107 ). Слух при огляді - без відхилень.
Привертала увагу чітка асиметрія обличчя - правий кут рота був розташований нижче за лівий! Але це ще не все. Та ж половина обличчя й гірше відчувала поколювання. Ще й деяке відхилення язика теж вправо. Рефлекси без чіткої різниці сторін. Патологічних рефлексів не спостерігалось. Сила в кінцівках збережена, проте чутливість в праві руці та нозі знижена (на біль). При стоянні рівно пацієнтку хилило назад та праворуч. Те саме з ходою. Пройтись по одній лінії не могла зовсім!
Який хід моїх думок [❓]
Враховуючи тривалість та стійкість запаморочення вбачалось декілька можливих причин хвороби. Перша - звісно інсульт, адже початок був миттєвий, запаморочення було вираженим та супроводжувалось блюванням, наявність інших характерних неврологічних ознак, тривалість понад кілька діб. Проте не можна було виключити й наявність пухлини головного мозку.
Що потрібно? Звісно призначення кроворозріджуючих препаратів. З обстежень - так, МРТ (або томографія) головного мозку перш за все. Відповідно була призначена разом з низкою аналізів - на холестерин, цукор, загальні аналізи сечі, крові, стан щитоподібної залози, стан судин шиї (так званий допплер шийних судин) та огляд кардіолога, а також дослідження слуху (щодо можливості існування хвороби Меньєра).
Що було далі [❓]
Пацієнтка з’явилась на повторний огляд за 10 днів. МРТ не показав …нічого. Аналізи крові виявили переддіабет, істотно підвищений холестерин (детальніше про його значення в дописі https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/162513768698132 ). Доплер - початковий атеросклероз. аналіз сечі - запальні зміни (проте навряд чи це мало відношення до запаморочення, пацієнтка була скерована надалі до уролога).
А що її стан? Кращий. Їй було рекомендовано робити спеціальні вправи на координацію та не приймати бетагістину, оскільки його ефективність не доведена попри широке застосування колегами. Призначені високі дози ліків від холестерину (адже він є важливим чинником ризику інсульту - детальніше про інсульт https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/183508393265336 ) та цукровознижуючі пігулки. На жаль пацієнтка так й не зробила дослідження слуху.
Ще через місяць її стан значно покращився - минуло заніміння правих кінцівок та значно покращилась чіткість ходи й пацієнтці рекомендовано продовжити прийом ліків, середземноморську дієту та огляд за 3 місяці.
То що ж було причиною запаморочення [❓]
Цікаве питання. Адже знімок не виявив ані інсульту, ані пухлини, ані жодних інших істотних відхилень. Проте все ж мій діагноз залишився попереднім – інсульт. Таке буває, коли розмір ураження невеликий (або взагалі з невідомих причин), то МРТ апарат може не зафіксувати відповідні зміни мозку, тим паче, що моя підозра була на інсульт у довгастому мозку й мозочку, а там вогнища пошкодження при інсультах переважно досить малого розміру. На превеликий жаль пацієнтці так й не проведене дослідження слуху, яке б могло пролити світло на таку можливу причину запаморочення, як хвороба Меньєра (але ймовірність вкрай низька, адже безперервне запаморочення протягом двох тижнів й відсутність обертального компонента вкрай нехарактерне для неї).
Будьте здорові та бережіть себе!