Розвінчування міфів. Про нормальний артеріальний тиск.
Лише уявіть, що досьогодні це питання чомусь оповите багатьма міфами! Ба більше, навіть деякі колеги не зовсім орієнтуються в ньому. Відповідно часто чую від пацієнтів про так званий «робочий тиск» (який вже є поняттям суто історичним) та неодноразові спроби знижувати цілком нормальний тиск (130/80, наприклад), якщо звичний у такого пацієнта 110 чи 120. Але і 130 і 110 є цілком нормальним тиском! Нерідко ж чую й протилежне, коли мені з порогу пацієнт заявляє, що у неї/нього завжди низький тиск, приміром, 100 чи 110 і часто болить голова. Але ж і цей тиск є цілком нормальним. Стоп! А що ж робити з головним болем під час тиску??? А просто лікувати! Він не має жодного відношення до тиску! Це може бути напад мігрені чи головного болю напруження чи взагалі частиною панічного нападу, але у жодному разі не наслідком тиску, будь то підвищеного чи зниженого. Сам по собі тиск (за рідкісним винятком) взагалі не викликає неприємних відчуттів!
Отже, що ж таке нормальний тиск [❓]
Згідно визначення Європейського товариства гіпертензії та багатьох національних кардіологічних асоціацій, включно з українською, нормальний тиск є таким, що знаходиться у стані спокою(!) у діапазоні від 90 до 140 мм ртутного стовпчика, якщо мова про систолічний (верхній) та від 60 до 90 мм, якщо мова про діастолічний (нижній). Все, що в цьому діапазоні, взагалі не потребує корекції. Крапка!
Тепер розглянемо поняття гіпертонічного кризу та що з ним робити.
Загалом такого поняття зараз не існує, швидше є поняття невідкладного тиску, який необхідно знизити в найближчі кілька годин.
Мова про тиск вище 180 мм (систолічний) чи/або 120 мм (діастолічний). Такий тиск небезпечний високим ризиком перш за все виникнення інсульту, тому його необхідно знизити протягом найближчих годин (не обов’язково до нормального!).
А що робити, якщо тиск 160/90? Невідкладних дій такий тиск не потребує! В таких випадках я раджу пацієнтові вимірювати й записувати тиск двічі на день протягом кількох днів й з’явитись на огляд, під час якого призначу чи зміню раніше призначені ліки. Проте це звісно не стосується ситуацій, коли окрім помірно підвищеного тиску пацієнт відчуває, приміром, сильний біль за грудиною чи відібрало руку/ногу.