Цей чудовий стан (а деколи, правда, й не дуже), який передує поповненню у сім’ї, несе в собі не тільки приємні моменти, пов’язані з очікуванням нового життя, а й деколи ризики виникнення певних захворювань, у тому числі й нервової системи.
Перш за все, варто зазначити, що для вагітних захворіти в нашій країна-це деколи ціла катастрофа. Пов’язана вона з тим, що більшість лікарів остерігаються, а деколи й не володіють актуальними знаннями щодо особливостей призначення ліків у період вагітності, від чого часто вагітних просто не лікують! А чого варті вимоги колег-гінекологів дати їм висновок, чи може жінка народжувати природнім шляхом, буцім-то колись, на МРТ у неї знайшли грижу диску. Та ж історія часто трапляється з пацієнтами з епілепсією т.п.
Окрім цього, існують певні особливості ведення вже існуючих захворювань, що виникли до настання вагітності. А ще складнощів додає той факт, що у багатьох інструкціях та рекомендаціях часто наводяться досить суперечливі дані щодо застосування препаратів у вагітних і це ще більше збиває з пантелику пацієнта , який з жахом , прийшовши з аптеки, читає, що щойно кплений препарат є протипоказаним при вагітності. Дуже важко довести пацієнтові , що мазі від болю в спині є допустимими, коли в інструкції до диклофенаків зазначене протилежне!
Головні болі та мігрень
Так, мігрень у вагітних нікуди не зникає, але… у 2-3 триместрі напади стають значно рідшими та деколи взагалі не турбують, навіть у тих пацієнток, що потерпали від частих нападів! Пов’язано це передусім зі змінами гормонального фону та відсутністю перепадів концентрацій естрогенів та прогестинів.
Чи потребує вагітна змін до лікування мігрені? Для зняття нападів досить безпечними залишається ібупрофен. Якщо ж вагітна приймає ліки для попередження нападів, то тут все складніше. Якщо амітриптилін є достатньо безпечним для плоду, то, приміром, інші групи препаратів є не такими вже й безневинними. Більш детально про мігрень у дописі https://www.facebook.com/112372547045588/posts/300774611538713/
Болі в спині
Так, виникають частіше, як через зміни конфігурації хребта через плід, так й через пряме зростання ваги вагітної, а це 10-15-20 кг! Звісно, це відбивається у деяких на спині, в якій починають виникати болі. Проте зазвичай найкращим способом боротись з ними є зарядка та на додачу вправи для спини. Також допустимими є застосування протизапальних мазей на основі ібупрофену та диклофенаку. Деколи є підозра на грижу, якщо біль віддає у ногу, але й тоді є можливість ефективно та відносно безпечно знеболити. І МРТ ( знімок) хребта вагітним робити досить безпечно! (але не КТ , бо у цьому випадку вагітна піддається саме рентгенівському випроміненню, яке має шкідливий вплив на плід).
Синдром зап’ястного каналу, параліч лицевого нерву та інші тунельні невропатії
Для періоду вагітності властиве підвищення ймовірності виникнення тунельних невропатія ,до яких відносяться синдром зап’ястного каналу, ( нічне заніміння рук https://www.facebook.com/112372547045588/posts/pfbid0ZA732ChomnLz2HcQh3xN7gwHctRaj2utYeiN6yXZRr7SA47W9qyHRbji3HoV2PZ7l/), параліч лицевого нерву (https://www.facebook.com/112372547045588/posts/pfbid0P8ZiW7Vpm9ViC2attAqoD2WjD9t1yHm8u3WjSQYhx66Xnen2UMDHgJqMg15HTfXQl/) та мералгія Рота(https://www.facebook.com/112372547045588/posts/194244622191713/?d=n). Всі вони супроводжуються стисканням певного нерву у вузькому каналі (тунелі)і пов’язане це в першу чергу з характерною для вагітності підвищеною схильністю до набряків. Якщо ці захворювання виникли виключно у період вагітності, вони мають досить м’який перебіг та швидко минають після пологів. Але, приміром, при паралічі лицевого нерву дуже бажане лікування, адже залишитись з перекошеним обличчям пані не дуже личить, і тут виникає казус, коли неврологи не призначають показані в цьому випадку гормони, хоча їх короткий курс визнаний безпечним та рекомендованим в даній ситуації.
Депресія
Часто такі пацієнт мають приймати ліки місяцями, а деякі й роками. А що робити , коли вагітніє? Варто тут зазначити, що антидепресанти не викликають вроджених вад плоду, хоча потрапляють у його кров та можуть викликати певний тимчасовий вплив. То що , припиняти? Все неоднозначно. Сама депресія призводить до того, що хвора починає погано харчуватись , чи це піде на користь? А якщо пацієнт скоїть самогубство? Теж не дуже А якщо вона через депресію не буде відвідувати гінеколога? І це може бути досить шкідливим, якщо , приміром, вчасно не буде розпізнано якась вада у плода чи відхилення у перебігу вагітності. А якщо виникне післяпологова депресія і пацієнтка перестане дбати про малюка? Мабуть, багато з вас чули ви про періодичні випадки, що висвітлювались у ЗМІ, , коли через психічний розлад породілля навіть викидає малюка? Тобто депресія-це серйозний розлад і ставитись до неї потрібно з усією серйозністю, і скасовувати прийом ліків я ніколи пацієнтам не раджу, адже їх користь значно переважає можливі побічні дії на плід.
Епілепсія
Якщо читач думає, що ця хвороба є рідкісною, запевняю, що це не так, вона охоплює десь 0,8%-1% населення.(більш детально у дописі https://www.facebook.com/112372547045588/posts/pfbid02fmerssC3LFUj7nr3x4jSQ4TqW4cVQTovn8U334fQ8BPaGYB1FgZiP5pdg2pUv8Mvl/)
А коли справа доходить до вагітності, майже завжди такі пацієнти стикаються зі складнощами вибору, як бути далі, адже такі пацієнти приймають ліки від епілепсії на постійній основі. Отже, варто пам’ятати, що один з дуже дієвих препаратів від епілепсії на основі вальпроєвої кислоти, є досить небезпечним в плані розвитку вроджених вад у плода. Через це він не є бажаним у жінок, якщо існує можливість його замінити. Інші ж ліки цієї групи є відносно безпечними. Взагалі, варто упереджувати такі ситуації й попереджати, що вагітність при прийомі цього препарату небажана і спробувати його замінити заздалегідь, ще до настання вагітності. Між іншим, гарною практикою, яка існує за кордоном, є призначення всім дівчатам дітородного віку фолієвої кислоти для уникнення вад розвитку нервової системи у разі настання вагітності особливо тим, хто приймає ліки на кшталт вальпроатів.
Розсіяний склероз
Нечасте, проте класичне неврологічне захворювання, яка виникає у молодому віці, а значить є актуальним для періоду вагітності ( більш детально https://www.facebook.com/100064283311836/posts/pfbid0YrPDR45i5wBmaiBFiU3qS7ZbpYWZii4vK1mszCnJUPo5atpkt6T27BEVpEMdRkS5l/)
При цьому захворюванні, оскільки воно є хронічним, пацієнт отримує постійно лікування, скероване на попередження його прогресування. Враховуючи, що ці ліки є досить серйозними, у пацієнтів виникають питання, а чи не припинити їх введення. Звісно потрібно враховувати думку пацієнта та приймати рішення спільно (в ідеалі), але все ж зазвичай ці ліки не припиняють. Ще одне питання, яке задають пацієнтки, стосується майбутньої вагітності та її впливу на перебіг хвороби. І тут варто зазначити, що часто у період вагітності ризик загострення чи прогресування розсіяного склерозу істотно зменшується, проте … збільшується після пологів. Тому це є ще одним аргументом на користь продовження лікування у період вагітності.
І наостанок. Хочу підкреслити, що краще всі питання, пов’язані з якимось хронічним захворюванням, варто обговорити з лікарем до настання вагітності.
Будьте здорові та бережіть себе!
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #мігрень #головнийбіль #депресія #тривога #головнийбіль #грижа #більуспині #епілепсія #розсіяний склероз #заніміннярук #паралічлицевогонерву