Що таке фіброміалгія або синдром незручного матраца
Здавалося б, до чого тут матрац та якась фіброміалгія? Проте часто-густо зв’язок простежується самий що не є прямий.
Надихнули написати мене цей пост численні пацієнти, котрі розповідають про проблеми зі спиною та неможливість підібрати зручний матрац (інколи купуючи його за зовсім шалені гроші). Вони є частими відвідувачами неврологів, масажистів, мануальних терапевтів чи остеопатів, регулярно лікуючи свій «остеохондроз». Проте часто ефект від такого лікування є нетривалим. Зазначу, що така ситуація є лиш окремим прикладом такого поширеного, проте рідко діагностованого захворювання, як фіброміалгія. Страждає на це захворювання близько 5% населення земної кулі.
Що таке фіброміалгія ❓
В перекладі з латини цей термін дослівно означає біль в м’язах та сполучній тканині. Це є основним проявом даного захворювання. Кожен з нас в певний момент міг відчувати біль в м’язах, будь то внаслідок фізичного перевантаження чи застуди, чи іншого захворювання. Проте фіброміалгіі притаманно відсутність якогось певного захворювання чи причини болю. Такі неприємні відчуття турбують пацієнта більшу частину доби цілісінькими тижнями, місяцями й навіть роками. Часто ці болі є помірними, проте дошкуляючими, особливо в нічний час. Пацієнтові важко обрати зручну позу, він постійно перевертається у ліжку, часто прокидається через неприємні відчуття у спині чи кінцівках. Нерідко такі пацієнти дійсно мають хибне уявлення про біль та намагаються звертатись до лікарів чи нетрадиційної медицини, підбирають більш зручний матрац (неодмінно най-найортопедичніший), проте все марно або приносить лиш тимчасове полегшення.
До додаткових проявів, які можуть буди присутні, слід віднести
▫️ поганий настрій
▫️ розлад сну
▫️ часті головні болі
▫️ загальна слабкість
▫️ пронос чи закрепи
▫️ біль в животі
Достеменно причина розладу невідома, проте вважається, що до болісних відчуттів призводить порушення балансу між больовими та протибольовими системами головного мозку.
Які фактори ризику ❓
▫️ спадковість
▫️ розлади настрою у минулому
▫️ нічні зміни
▫️ напружена розумова робота
▫️ стреси
Що робити ❓
Звернутись до лікаря звісно. Лиш він зможе призначити правильне лікування, вчасно розпізнавши проблему. Якщо ж діагноз фіброміалгії вже встановлено, можна спробувати поступово збільшувати фізичні навантаження, не дивлячись на больові відчуття. Це може бути легкий стретчинг чи плавання в теплому басейні. Підкреслю, що це захворювання потребує виключення низки ревматологічних захворювань, що можуть імітувати фіброміалогію, тому категорично не раджу займатись самодіагностикою чи встановленням діагнозу за Гуглом/Яху.
Будьте здорові та бережіть себе!