Тінітус: що робити з дзвоном у вухах (чи голові)❓

Часто пацієнти звертаються до мене з проблемою шуму в голові/вусі. Зазначу одразу — джерелом шуму в голові/вусі може бути майже виключно слуховий апарат. Судинне походження шуму трапляється вкрай рідко. Так ось до мене вони вже побували в ЛОРа, невролога, наробили купу знімків (часто непотрібних) та навіть спробували у когось з них полікуватись. Зазвичай лікування складається з судинних препаратів (кавінтон), т.зв. ноотропів чи метаболічних груп ліків (актовегін / церегін і т.п.). Й не менш часто ефект від лікування відсутній або мізерний. Саме тому я вирішив внести деяку ясність в цю надзвичайно актуальну проблему.

 

Рано чи пізно кожен з нас відчує (чи вже відчув) дзвін у вусі. Зазвичай нормальним є почути його після гучного концерту або ж перегляду на стадіоні напруженого футбольного матчу. А можливо Ви почули дзвін після прийому аспірину чи певного антибіотику протягом певного часу? Найчастіше шум у вусі не є загрозливим симптомом, що свідчить про серйозну хворобу. Але є й винятки, коли він може свідчити, наприклад, про аневризму судини в головному мозку, яка може розірватись та спричинити тяжкі наслідки для здоров’я або навіть смерть. Тому завжди раджу не зволікати та звертатись до лікаря.

 

Загалом існує статистика, що близько 50 млн американців відчувають хронічний тінітус — постійний дзвін, свист, гул, дзижчання, щебетання, вищання чи писк. В Україні такої статистики не існує, але не думаю, що вона краще за американську.

Хронічний тінітус може спричинятись різними чинниками, починаючи від скупчення вушної сірки й закінчуючи певними ліками, що викликають пошкодження нервів у вусі, запаленням середнього вуха та навіть віковими змінами. Одним з поширених механізмів розвитку шуму є пошкодження волоскових клітин у вушній завитці, що призводить до незначного, деколи непомітного , зниження слуху. Також хронічний тінітус може бути симптомом (проявом) хвороби Меньєра — розладу механізму рівноваги, який розташований у внутрішньому вусі.

 

Як боротись з тінітусом❓

У випадку, коли причина тінітусу встановлена, наприклад сірчана пробка, чи нічне скреготіння зубами, чи прийом аспірину, усунення цієї самої причини часто призводить до зменшення його інтенсивності. У разі, коли незрозуміло, що викликає тінітус, існують декілька порад, слідування яким зробить його менш надокучливим.

Однією з найпростіших порад є маскування шуму. Ви зможете це зробити, увімкнувши музику чи радіо, вентилятор, або ж пристрій, що виробляє «білий шум». Більш дороговартісним шляхом позбутись шуму буде придбання пристрою, що вдягається на кшталт слухового апарату, за вухо та виробляє тихий «білий шум». Хоча цей підхід не пройшов перевірку плацебо-контрольованими випробуваннями, більшість експертів все ж радять почати саме з нього, перш ніж вдаватись до більш дорогих методів лікування, як то когнітивно-поведінкової терапії, терапії, спрямованої на стримування тінітусу, управлінням стресом, крізь шкірної електричної стимуляції відділів внутрішнього вуха тощо. 
 

Й наостанок, до дієвих методів боротьби з тінітусом є підбір слухового апарату з урахуванням індивідуальних особливостей порушеного слуху, тобто слухопротезування. Це дозволяє відновити діапазон звукових частот,  які в нормі потрапляють до мозку та зменшити підвищену активність клітин його кори, яка в свою чергу є причиною самого тінітусу. 
Існують й певні групи лікарських засобів, що до певної міри непогано працюють (наприклад антидепресанти). Але в будь-якому разі це має вирішувати ваш лікар невролог, ЛОР чи отоневролог.

 

Щодо механізму виникнення тінітусу. 
Волоскові клітини в завитку перетворюють звукові коливання в електричні сигнали, котрі далі надходять слуховим нервом в слухову кору головного мозку. Якщо вони зазнають пошкодження від гучних звуків, певних ліків або ж інших шкідливих впливів, ланцюги нервових клітин нашого мозку не отримають тих сигналів, на які отримують в нормі. У відповідь ці клітини головного мозку починають проявляти незвичайну активність, яка спричиняє ілюзію звуку, який ми сприймаємо як свист, писк чи шум і має називається назву тінітусу. 

Будьте здорові та бережіть себе❗️
 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _
 
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
 
Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?
Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:
 
- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути  📆 (кнопка «забронювати»)
-Зателефонувати на робочий номер - +380674609304
- Зателефонувати чи написати на WhatsApp 
- Написати чи зателефонувати на Telegram 
- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 
- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com
- Відвідати сайт doctornimchuk.com 
І я залюбки спробую Вам допомогти!
 
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук  #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення