Випадок з практики. Раптовий головний біль вночі.
Мене розбудив дзвінок. Телефонував… колега та просто давній приятель. « Голова розколюється, коли можна до тебе на прийом?»
Отже, пацієнт І, близько 40 років. Звернувся до мене через періодичні головні болі, неймовірні за силою. На момент дзвінка до мене вже було 2 напади з інтервалом в один день. Перший напад розбудив пацієнта серед ночі, той не міг з його слів знайти собі місце, так боліло, вщух повністю лише за 2 години, після парацетамолу та ібупрофену.
Через день біль повторився, теж серед ночі, теж в лівій скроні, від чого пацієнт й прокинувся й вранці набрав мій номер. Вислухавши та розпитавши його по телефону, я дав декілька порад, які принесли врешті-решт тимчасове полегшення. При детальному опитуванні з'ясувалось, що на стороні болю під час нападу сльозилось око. Тривалість обох нападів близько 2-3 годин.
Отже, що я з’ясував ❓
Все було добре напередодні першого нападу. Нічого не віщувало біди.
З медичної історії я випливало, що стан здоров'я пацієнта був відмінний, якщо не брати до уваги алергічний риніт (нежить).
Раніше нічим особливим не хворів. Шкідливі звички - палить (ай-ай-ай!) Сімейна медична історія - мігрень у мами. Батько - помер у досить молодому віці від судинної причини. З ліків пацієнт постійно нічого не приймає. Соціальний статус пацієнта - лікар.
Що виявив огляд❓
Показники життєво важливих функцій в межах норми (тиск, насиченість киснем крові тощо). Звичайної статури.
Неврологічних відхилень огляд не виявив!
Що далі❓
Власне досить типова картина нападів, відсутність неврологічних відхилень при огляді та наявність двох однакових нападів до звернення до лікаря наштовхували на думку про один з рідкісних головних болів, а саме про пучковий головний біль. Для нього властиве повторення нападів протягом дня (до 8 нападів за добу). Пучковим же він зветься через характерну ознаку - періоди полегшення тривають інколи роками, під час них не спостерігається болю взагалі. Аж раптом однієї ночі (а це властиво цьому захворюванню) пацієнт прокидається від нестерпного головного болю. І таких нападів за добу може бути декілька... Загострення триває зазвичай кілька тижнів, протягом якого щодня спостерігаються такі нестерпні болі (звідси й назва хвороби - пучковий чи кластерний головний біль). Пацієнт втрачає сон, не може знайти взагалі собі місця під час нападу, на щастя напад набагато короткотриваліший, ніж та сама мігрень.
Що ще вирізняє цю хворобу? Наявність так званих вегетативних проявів (в цьому випадку сльозотечею з ока на стороні болю під час нападу).
Що ж я порадив такого, що допомогло знімати напади? Кисень. Так так, медичний кисень, який він міг вдихати на роботі, адже мав до нього доступ як лікар. Це спосіб номер один для зняття нападів пучкового болю. А ще група препаратів, яка має назву триптани. І вони подіяли!
Проте такі напади потребують лікування, яке б і попереджувало, а не тільки припиняло напади болю. І такі ліки теж були призначені.
Хоча пацієнтові не було рекомендовано робити знімок, він був виконаний (томограма). І нічого не знайдено! Жодних відхилень у будові мозку.
Що було далі❓
Збільшили дозу ліків для запобігання нападам, оскільки початкова доза мало вплинула на перебіг хвороби. І нарешті напади припинились! Проте за кілька днів пацієнт припинив приймати ці ліки й .. все було добре. Жодних нападів! Тобто кластер (загострення) припинений!
Варто зауважити, що пацієнтові було рекомендовано кинути палити, адже 90% таких пацієнтів є курцями, а припинення паління сприятливо впливає на ризикові повернення болів у майбутньому.
Будьте здорові та бережіть себе!