Випадок з практики. Незвична причина болю в спині.

Випадок з практики. Незвична причина болю в спині. 



Як може пригадати шановний читач, причин болю в спині існує досить багато, (детальніше за посиланням [➡️] https://www.facebook.com/drnimchuk/posts/207612840854891 ), проте переважна більшість випадків болю - м'язово-суглобового походження, які минають навіть самостійно. Рідше причиною болю є грижа диску, проте й тут нічого критичного зазвичай не відбувається й хворий рано чи пізно одужує в переважній більшості випадків без операції.
Але тут мова піде про зовсім інший випадок.
Отже, пацієнтка Т, 65 років, звернулась до мене через виражені болі в лівій сідниці, що тягнули ліве стегно з переходом на його передню поверхню. Окрім цього її турбувало затерпання шкіри стегна.
Отже, що я з’ясував [❓]
Зі слів пацієнтки болі в спині були давно.
Проте картина істотно змінилась з квітня 2021 року, коли після того, як вона послизнулась, «щось кольнуло» в спині. Болі відтоді поступово тільки посилювались та почали віддавати в ліву ногу. З червня 2021 ходити самостійно майже не може від болю.
Лікування у неврології полегшення не принесло. Консультована нейрохірургом та гематологом.
Її медична історія нічим не прикметна окрім підвищеного тиску. Раніше перенесла дрібну операцію з видалення бородавки.
Шкідливі звички - відсутні. Операції - жодних. Алергія на ліки - новокаїн. Сімейна медична історія - батько переніс кілька інсультів. З ліків пацієнт постійно нічого не приймає. За останній місяць велика кількість різноманітних знеболювальних. Соціальний статус пацієнта - пенсіонер.
Що я побачив [❓]
Показники життєво важливих функцій в межах норми (тиск, температура, насиченість киснем крові тощо), окрім дещо підвищеного тиску.
Звичайної статури.
З неврологічних відхилень - зниження сили в нижніх кінцівках (до 3 балів!). Зниження больової чутливості по передньо-бічній поверхні лівого стегна. Ходить дуже повільно, обережно, накульгуючи на ліву ногу.
При місцевому огляді спини - м'язи вздовж спини не напружені, нахиляється без болю, але в самому кінці - раптовий колючий біль в попереку.
Симптоми натягу відсутні (дивно, адже попередні дані мали б вказувати на грижу, а ці симптоми дуже характерні для її проявів). І ще одне. Болючість самих 3-го та 4-го поперекових хребців! (а це вже вкрай нетипово для грижі). Проблем з контролем за сечовипусканням зі слів пацієнтки не спостерігається.
При цьому пацієнтка вже прийшла зі знімками хребта (МРТ) та низкою аналізів. Що ж там?
Виражені запальні зміни в аналізі крові.
МРТ поперекових хребців - пошкодження структури 1-го та 2-го поперекових хребців.!
Також пацієнтці виконане дослідження товстого кишківника - без відхилень. Але й це ще не все. Дослідження шлунку - норма. Огляд гінеколога - норма. Ультразвукове дослідження внутрішніх органів - без особливостей.
Дослідження бронхів - незначні зміни слизової.
Виконана комп'ютерна томографія внутрішніх органів та хребта - і.. підозра на рак легені!
Що ж далі [❓]
Далі лікування в онкологів, оскільки у пацієнтки дійсно має місце неврологічна симптоматика у формі слабкості в ногах (парез), зі стисканням переважно 3 та 4 спинномозкових корінців зліва, що й призвело до картини, яка імітувала грижу диску, проте першопричиною насправді виявилась не грижа, а метастатичне ураження поперекових хребців!
Звісно я призначив дієві знеболювальні, адже незалежно від причини болю, якість життя дуже важлива.
Ще одна рекомендація - виконати МРТ поперекового відділу хребта та м'яких тканин з контрастуванням та відвідати нейрохірурга, адже слабкість в ногах виникла внаслідок розростання метастазів в хребці та стискання спинномозкових нервів, а усунути це можливо лишень оперативним шляхом чи опроміненням.
Післямова.
Пацієнтка прийшла вже зі знімками. А якби без? Чи можна було запідозрити щось серйозне без них? Адже скарги її були досить типовими для проявів грижі диску. Чи ні?
Типові, але не зовсім. Перше, що впало мені у вічі - поступове погіршення стану протягом кількох місяців попри інтенсивне лікування, що вкрай нехарактерне для гриж. Друге - відсутність типових симптомів натягу. Й третє - звісно болючість самих хребців, а не типових точок для гриж (так званих точок Валлє та паравертебральних точок).
Отже, огляд пацієнта не втрачає своєї актуальності й сьогодні, не дивлячись на існування таких сучасних методів обстеження, як томографія та інші методи візуалізації.
Будьте здорові та бережіть себе!