Випадок з практики. Рідкісний вид головного болю.

Випадок з практики. Рідкісний вид головного болю.



Пацієнт В, 69 років, звернувся до мене через періодичні сильні болі в правій половині обличчя, що стали частішими останні кілька тижнів. А наштовхнула його, мабуть, моя публікація на тему невралгії трійчастого нерва.


Що мені розповів пацієнт [❓]
Його турбували періодичні множинні виражені болі в правій половині обличчя та голови тривалістю 5-10 секунд. Прикметно, що болі періодично зникали зовсім, при цьому пацієнт постійно жодних пігулок не приймав й просто терпів той біль (тобто біль був терпимий). Біль провокувався будь-яким подразненням правої скроні, будь то жуванням чи натисканням на скроню. Біль не залежав від часу доби. До цікавої знахідки можна віднести факт сльозотечі під час больового нападу, про що хворий розповів не одразу.
Як все почалось [❓]
Хворий пов'язує болі з перенесеною застудою, після чого начебто 5 років тому виникли вищезгадані болі. Правда спочатку вони виникали в ділянці верхньої щелепи, а лишень згодом стали в скроні та правому оці. Відомо, що болі були непостійними, та без жодного лікування могли минути на кілька місяців. Він декілька разів звертався до неврологів, йому призначали лікування й болі ставали менш інтенсивними (лікування складалось в тому числі й з габапентину та неогабіну). Додам, що пацієнт був достатньо обстеженим, йому провели МРТ (томографію) головного мозку та навіть томографію щелеп, він встиг відвідати стоматолога, який йому нічим не зарадив.
З медичної історії пацієнта випливало, що пацієнт нічим не хворів на момент огляду та взагалі нічим не хворів раніше. Тут варто зауважити, що пацієнт був неговіркий, а оскільки пацієнта привела донька, то можна припустити, що відвідати невролога була саме її ідею, до якої пацієнт вочевидь ставився скептично. Жодних шкідливих звичок. Жодних спадкових захворювань в сім'ї. Жодних ліків ні постійно, ні за останні 30 днів пацієнт не приймав.
Що показав огляд [❓]
Тиск 190! Порушення серцевого ритму!
Власне неврологічний огляд нічим прикметним не вирізнявся. З обстежень були надані дані томографії головного мозку за 2015 рік — варіант норми.
З несподіванок — в загальному аналізі сечі була глюкоза, що є загалом серйозним аргументом на користь цукрового діабету. Також був наданий загальний аналіз крові — в межах норми
Про що можна думати [❓]
Звісно пацієнта лікували від вікопомної невралгії трійчастого нерва. Проте є ряд але, які не вписувались в цей діагноз.
По-перше, сльозотеча під час болю, є вкрай нетиповою для невралгії. По-друге, болі загалом не такі й нестерпні, раз пацієнт міг взагалі нічого не приймати й особливо нікуди не звертався (пам'ятаємо, якби не донька). По-третє, тривалість болю не зовсім характерна для невралгії, адже при ній болі практично завжди 1-2 секунди, а пацієнт міг відчувати й 5-10 й більше. На додачу дивні періоди, коли болі протягом кількох місяців взагалі не спостерігались без прийому жодних ліків.
Отже… [❓]
Є така група рідкісних больових станів, що носять назву тригемінальних автономних цефалгій. До цієї групи належить зокрема й дуже рідкісний вид головного болю - SUNCT-синдром (абревіатура у перекладі означає короткочасний однобічний невралгіформний головний біль зі сльозотечею та почервонінням ока). Власне, саме про нього варто говорити в контексті цього клінічного випадку. Врешті-решт пацієнтові призначене відповідне лікування і йому, на щастя, стало значно краще, через 2 тижні прийому ліків, частота болю значно зменшилась до 1 разу/день та аналогічно і його інтенсивність. Хочеться сподіватись, надалі мені вдасться підібрати таке лікування, щоб пацієнт зовсім позбувся нападів.
Будьте здорові!