Випадок з практики. Сідничний нерв.

Випадок з практики. Сідничний нерв.



Пацієнтка Д, 60 років, звернулась за моєю допомогою через нестерпні болі в ділянці правої сідниці (ділянці кульшового суглоба) та затерпання кількох пальців правої ступні протягом останніх 2 тижнів. Через біль вона навіть втратила сон.
Як все почалось [❓]
Поступово. Спочатку виник незначний біль в ділянці правого кульшового суглоба. Самостійно було прийняте рішення виконати декілька ін’єкцій знеболювального на основі мелоксикаму. Не допомогло. Наступним кроком пацієнтки було вірне рішення — звернутись за допомогою до фахівця. Після відвідування сімейного лікаря було призначене нове лікування на основі диклофенаку в уколах. І… Через день-два болі стали нестерпними. Самостійно пацієнтки ледве пересувалась, шкутильгаючи та зойкаючи від болю. Власне далі пацієнтка записалась самостійно на МРТ кульшових суглобів й вирішила відвідати мою практику.
Чим прикметна медична історія пацієнтки [❓]
Хворіє на 1 тип цукрового діабету, тобто того, що потребує постійного введення інсуліну. Та ще й у важкій формі. Також пацієнтка перенесла раніше рак яєчника з оперативним видаленням. Ну й підвищений тиск на додачу. Також вона зазначила, що перенесла кілька операцій на ступнях з приводу гангрени пальців. Окрім цього нічим прикметним її медична історія не вирізнялась, жодних шкідливих звичок, постійний прийом кількох видів інсуліну та останнім часом знеболювальних, які мало чим допомагали. Пацієнтка до цього вела досить активний спосіб життя, оскільки проживала, будучи на пенсії в приватному будинку.
Що я виявив [❓]
Підвищений артеріальний тиск. Надмірну вагу, якщо точніше — ожиріння 1 ст..
Неврологічний огляд повноцінно провести було неможливо через виражений біль при будь-яких рухах, через що пацієнтка постійно зойкала та стогнала. З того, що вдалось перевірити — нормальна больова чутливість та істотно знижена вібраційна вище колін (треба завдячувати діабету). Хода була виражено кульгаючою на праву ногу. Права сідниця була болючою при натисканні. Більше того, відчувалось якесь ущільнення в місці уколів. Симптоми натягу нервів були різко позитивні в правій нозі. Тест на ураження кульшових суглобів був негативним.
З досліджень пацієнтка встигла самостійно зробити МРТ (знімки) кульшових суглобів. Результат досліджень — артроз 2 ступеню обох суглобів.
Також пацієнтка надала медичні дані (виписку) за 2016 рік, за більш ранній період життя, яка містила результати загальних аналізів крові та сечі та основні біохімічні показники, які виявились в межах норми окрім холестерину.
Який хід моїх думок [❓]
Перш за все, очевидним був факт подразнення нервових корінців чи нервів правої ноги. На це вказували й симптоми натягу й періодичне затерпання пальців правої ступні. Причина стискання корінця зазвичай є грижа диску, ну а нерви можуть пошкоджуватись від багатьох причин, починаючи від механічних й завершуючи ревматологічними. Попри наявність на МРТ кульшових суглобів артрозу 2 ст, я цю причину відкинув, оскільки артроз не здатен давати такий нестерпний біль. Грижа? Можливо. Проте привертає увагу факт різкого посилення болю саме після уколу диклофенака та наявність ущільнення в м’язах сідниці. Тут варто зробити два пояснення.
По-перше, диклофенак у розвинених країнах світі ніхто не вводить внутрішньом'язово понад 2 дні. Чому., спитаєте ви? Тому що він дуже подразнює м’язові тканини та може навіть викликати їх змертвіння. Та й навіщо колоти, якщо його ефективність в інших формах (таблетках, свічках) абсолютно така сама як й в уколах?
По-друге, у хворих на діабет страждає живлення всіх тканин через брак інсуліну. Через це у тканинах погіршений обмін речовин та відповідно підвищений ризик інфікування.
Отже, я припустився думки, що у хворої виник на місці уколу абсцес (нагноєння), який в свою чергу почав стискати та подразнювати волокна сідничного нерву.
Що було далі [❓]
Призначивши сильні знеболювальні, я скерував пацієнтку на УЗД (УЗИ) м’яких тканини сідниці, яке підвередило мої здогадки. А далі пацієнтка потребувала консультації та лікування хірурга й звернулась до свого лікуючого. Вона, зрештою, була оглянута й нейрохірургом, було виконане МРТ (знімок) хребта і… виявили грижу середніх розмірів. Проте зрештою колеги все ж зійшлись на думці, що основна проблема все ж в абсцесі (а грижа була без — чи малосимптомною) й хвора таки продовжила відповідне лікування.
Будьте здорові та бережіть себе!