Отже, запаморочення. Дуже поширене явище. Дуже багатофакторне поняття. Досить складне поняття. Якщо коротко, то запаморочення — це відчуття нестійкості свого тіла у просторі. Воно виникає, коли хоча б один з компонентів системи, що відповідає за точність рухів та підтримання тіла в просторі (вестибулярний аналізатор), починає хибити. Кожен з нас хоча б раз у житті відчував хиткість чи коли голова йде обертом. Це і є запаморочення, але цей термін означає для кожного своє. Не дивлячись на те, що запаморочення є дуже поширеною скаргою, в ряді випадків воно може бути ознакою серйозного захворювання. Саме по собі запаморочення не є притаманним якомусь певному захворюванню, проте його можна умовно розділити на 4 типи : вертиго (відчуття обертального запаморочення), відчуття дурноти, розлад рівноваги та тривожне запаморочення.
Що таке вертиго❓
Це відчуття руху, тоді коли насправді нічого не рухається, наприклад, коли ви обертаєтесь, наче на каруселі, або ж предмети навколо вас раптом стали обертатись. Ви з легкістю можете відтворити це відчуття, коли, покрутившись деякий час на одній нозі, раптово зупинитесь. Проте, коли це відчуття виникає без вашого втручання, само по собі, воно може бути ознакою захворювання вестибулярного апарату, що розташований у внутрішньому вусі та відповідає за відчуття рівноваги, його роль — підказувати тілу, де знаходиться земля та в якому положенні до неї знаходить ваша голова. За статистикою близько 50% випадків запаморочення відносяться саме до вертиго.
Які можуть бути причини вертиго❓
Існує багато причин вертиго :
- Перш за все, Доброякісне позиційне пароксизмальне запаморочення (перепрошую за такий довгий термін)— або позиційне пароксизмальне запаморочення, або позиційне запаморочення, те ж саме означає й ДППЗ. Воно спричиняється переміщенням отоліту (маленького камінця з кальцію розміром з піщинку), з ділянки внутрішнього вуха, що відповідає за відчуття гравітації та положення землі, до ділянки, що відповідає за відчуття положення голови в просторі. При цьому людина відчуває виражене обертання голови, звісно ж яка нікуди фізично не обертається. Цей вид вертиго легко лікується спеціальним маневром, який повертає той отоліт туди, де йому й місце. Процедуру виконує лікар, після чого у 80% пацієнтів все минає (підтверджено власним досвідом).
- Інфекція, наприклад, та, що викликає пронос чи нежить, також одночасно може викликати вертиго через інфікування внутрішнього вуха. Така інфекція зазвичай має вірусну природу та абсолютно нешкідлива та навіть може минути сама протягом кількох тижнів.
- Хвороба Меньєра. Ця хвороба характеризується вираженими епізодами вертиго, що повністю минають. До інших її симптомів відносять вже відомий вам за попередніми моїми публікаціями тінітус (нагадую, це дзвін у вусі), втрата слуху та відчуття тиску у вусі.
- Синдром Денді – проявляється відчуттям, коли все стрибає вгору-вниз. Виникає на фоні прийому антибіотиків, що мають токсичну дію на внутрішнє вухо. З часом стан таких пацієнтів полегшується.
- Менш поширені, але небезпечні захворювання, які теж спричиняють вертиго, такі як пухлини чи інсульт.
Що таке дурнота❓
Або ще її звуть переднепритомністю, це відчуття, що ви близькі до зомління (непритомності). Зазвичай виникає при швидкому вставанні або ж ви можете відтворити це відчуття, якщо певний час будете глибоко та часто дихати.
Які причини дурноти?
Вона, як правило, виникає через певні зовнішні чинники, які впливають на кровопостачання головного мозку, коли особа підводиться вгору. Для серця є досить непростим завданням постачати достатньо крові до нашого мозку, коли ми знаходимось у вертикальному положенні. І часто воно з цим завданням не в змозі впоратись. Серед поширених причин варто зазначити депонування (накопичення) крові у ногах при сидінні або ж тривалому стоянні, дуже повільне або дуже швидке скорочення серця, низький артеріальний тиск від певних ліків або ж порушення роботи нервової системи, або ж ліків від високого тиску, а може бути й від зневоднення. Відчуття дурноти також можуть спричиняти такі хвороби, як стеноз аортального клапана та інші вади серця.
Що таке порушення рівноваги❓
Порушення координації — це проблема ходи. Люди з порушенням координації відчувають або нестійкість, знаходячись на ногах, або їх переслідує відчуття, що вони ось-ось впадуть.
Які причини порушення рівноваги❓
Ці порушення викликаються наступними причинами:
- Хворобами, що уражають частину мозку, яка має назву мозочок. Він є частиною головного мозку, що відповідає за рівновагу та координацію рухів.
- Хворобою Паркінсона та іншими подібними неврологічними розладами, що моменти примушують пацієнта змінювати свою поставу.
- Такі хвороба, як діабет, котрі спричиняють втрату чутливості в нижніх кінцівках.
Яке має відношення тривога до запаморочення❓
Люди, я яких спостерігається страх чогось, надмірна стурбованість, які відчувають пригніченість або страх відкритого простору, часто використовують (й відчувають) слово «запаморочення», «дурнота» замість того, щоб вжити слово «переляканий», «пригнічений» або «стурбований».
Які причини тривожного запаморочення❓
Запаморочення, як прояв підвищеної тривоги часто є наслідком депресії. Воно також може спричинятись тривожним розладом чи фобією.
Що відчувають люди з запамороченням❓
Ті з них, хто часто відчувають запаморочення, можуть відчувати декілька його типів. Наприклад, відчуття вертиго часто призводить до підвищення тривоги.
Запаморочення може бути як поодиноким епізодом в житті пацієнта, так і хронічним, довготривалим відчуттям. Майже всі, хто відчувають запаморочення, з часом починають почувати себе краще. А все це завдяки тому, що відчуття балансу є результатом складної взаємодії між головним мозком, вестибулярним апаратом кожного вуха окремо, сенсорами (рецепторами), що розташовані в м’язах, та органами зору. Коли хоча б один з компонентів починає хибити, інші в змозі до певної міри компенсувати неправильну роботу першого.
P. S. Для тих, хто проглядаючи цей пост, шукав серед причин запаморочення остеохондроз - так , ви не помилились, його немає серед причин запаморочення. Бо він не буває причиною запаморочення, втім як й багатьох інших захворювань.
Будьте здорові та бережіть себе❗️
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
🏥 «Приватний невролог Анатолій Німчук»
Відчуваєте, що Вам потрібна моя фахова допомога?
Зв’яжіться зі мною у будь-який зручний для Вас спосіб:
- Щоб забронювати час для консультації самостійно -натиснути 📆 fb.com/drnimchuk/ (кнопка «забронювати»)
-Зателефонувати на робочий номер - +380674609304
- Зателефонувати чи написати на WhatsApp https://wa.me/380674609304
- Написати чи зателефонувати на Telegram https://t.me/doctornimchuk
- Написати на фейсбук-сторінку - 📩 m.me/drnimchuk
- Написати на пошту- anatolii.nimchuk@yahoo.com
- Відвідати сайт doctornimchuk.com
І я залюбки спробую Вам допомогти!
#drnimchuk #лікарнімчук #лікарневролог #неврологчернігів #консультаціяневролога #невропатологЧернигов #німчук #неврологнімчук #доказовамедицина #головнийбіль #психіатр #мігрень #мигрень #антидепресанти #грижа #більвспині #запаморочення